Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister sõnas vastates Riigikogu infotunnis esitatud küsimusele põlevkivienergeetika lõpetamise kohta, et Auvere põlevkivijaama rajamine oli viga.

Peaminister Kaja Kallas selgitas vastates Riigikogu liikme Helle-Moonika Helme küsimusele põlevkivikatelde maha kandmise kohta, et juba Auvere jaama rajamise eel kahtles nii tema, samuti ettevõtte juhatus ja osa nõukogu liikmeid selles, kas ettevõte ikka peaks tegema suure investeeringu põlevkivijaama olukorras, kus pole teada, kas see järjest kallinevate kasvuhoonegaaside kvootide juures suudab konkurentsivõimelist hinda pakkuda, kuid toonane majandusminister otsustas teisiti. „See oli 2011. aastal ka teada, et see varem või hiljem muutub kasutuskõlbmatuks, sellepärast, et põlevkivi kui fossiilne kütus muutub nii kalliks, et ta lihtsalt turule ei pääse. Ja see paraku on nüüd ka juhtunud,“ märkis ta ja lisas, et ühtlasi oli Auvere jaam suure osa ajast rikkis.

Kallase selgitusel on valitsus energeetika teemat väga tõsiselt võtnud ja otsinud võimalusi tagada elektri toomise võimalused ühelt poolt kiiresti ja samal ajal hinda all hoides. „On erinevad vähempakkumised, mida valitsus on välja kuulutanud, et neid energiaallikaid saada ja loomulikult me räägime ka salvestusvõimsustest ja me räägime ka elektrijaamadest, mis tuult ja energiat tasakaalustaksid,“ sõnas ta ja loetles tehtud samme, mis kiirendavad uue energia turule tulekut.

Peaminister tõi ka esile, et Riigikogu peab peagi otsustama tuumaenergia kasutuselevõtu. „Me arutasime valitsuses ka tuumaenergia kasutuselevõttu ja raportit, mis puudutab tuumaenergia plusse ja miinuseid. Ja tõepoolest, seadus ütleb nii, et Riigikogu kokkuvõttes otsustab, kas tuumaenergiat kasutusele võtta või mitte. Aga valitsus selle ülevaate sai ja siin, ma arvan, on ka Riigikogul väga oluline seda asja siin arutada,“ märkis ta.

Infotunnis osalesid ka haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ning justiitsminister Kalle Laanet.

Peaminister vastas ka valitsuse otsuseid, koalitsioonilepingut, peaministri sõnumeid, elektrienergia kättesaadavust, valeinfo levitamist ja julgeolekut puudutavatele küsimustele. Haridus- ja teadusminister vastas küsimusele eestikeelsele haridusele ülemineku kohta.

Infotunni stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside