Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder Ester Tuiksoo esitatud küsimusele Eesti põllumajanduse konkurentsivõime kohta. 

Seeder toonitas, et Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika kõige olulisem küsimus puudutab otsetoetuste võrdsustamist. Ta möönis, et Euroopa Liidu liikmesriigid on eri seisukohal. Need riigid, kes saavad põhjendamatult väikseid toetusi, taotlevad toetuste suurendamist ja võrdset kohtlemist ning võrdseid tingimusi, ja need, kellel see eelis on välja kujunenud aastakümnete jooksul, ei taha sellest konkurentsieelisest loobuda. Seeder selgitas, et loomulikult on kõikides liikmesriikides sisepoliitiline surve selline, nagu nende riikide põllumajandustootjatele see on kasulikum. „Eesti riik peab lähtuma eelkõige üldisest Euroopa Liidu põhimõttest, mis tähendab võrdseid konkurentsitingimusi. See on meie tugev trump, mida tegelikult ei ole vaidlustanud ei Euroopa Komisjon ega ka teised liikmesriigid,“ ütles minister. Ta tõdes, et Euroopa Komisjon on järgmiseks perioodiks teinud ettepaneku, millel suund on väga õige, saavutada vähemalt 90% tase kõikide liikmesriikide põllumajandustootjatele, mis tähendab, et suund on toetuste võrdsustamisele. Küsimus on ainult selle taseme rakendamise tempodes.
 
Seeder märkis, et ta loodab väga tervele mõistusele ja solidaarsusele, mitte ainult Euroopa Liidu Stabiilsusfondi arutelul, vaid loodab ka ühise põllumajanduspoliitika puhul solidaarsusele ja loomulikult ka Riigikogu liikmete abile selle ülesande täitmisel, et saavutada võrdseid tingimusi.
 
Peaministri ülesannetes olev kaitseminister Mart Laar vastas Priit Toobali ja Neeme Suure esitatud küsimustele haldusreformi, Marianne Mikko esitatud küsimusele tegevväelaste palkade, Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele riigieelarve prioriteetide, Yana Toomi esitatud küsimusele kodakondsuspoliitika ja Inara Luigase esitatud küsimusele Nursi harjutusväljaku arendamise kohta.
 
Infotunni stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside