Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas kliimaminister Kristen Michal parlamendiliikme küsimusele, mis käsitles loodussõbralikkust.

Riigikogu liikme Aivar Koka küsimus puudutas loodussõbralikkust ja makse. Ta soovis teada, kuidas läheb nõndanimetatud biokohustuse täitmise üle järelevalve teostamine. „Turuosalistel on juba aastaid olnud tõsine kahtlus, et üks turuosaline ei täida biokohustust nõuetekohaselt. Vastavad rikkumised on ulatuslikud ning tõenäoliselt tahtlikud. Vastavatest kahtlustustest on teised turuosalised pidevalt teavitanud ka erinevaid ametkondi,“ selgitas ta.

Kliimaminister Kristen Michal vastas Koka küsimusele, et väiksel turul korralik turujärelevalve on kindlasti ühine eesmärk. „See peab kindlasti korralikult toimima, sest turujärelevalve tagab, nagu mainitud, meile kõigile klientidena kvaliteetse teenuse ja tagab ka nende võetud kohustuste, mis määravad hinda ja tulukust, täpse täitmise,“ lisas ta.

Michal ütles, et praeguseks on algatatud vedelkütuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega karmistatakse järelevalve nõudeid. Näiteks oli kontrollperiood varem aasta, nüüd läheb see poole aasta peale, lisaks soovitakse suurendada rikkumiste eest määratavaid trahve. Minister tõi välja, et Keskkonnaamet kogub alates selle aasta algusest koos Maksu- ja Tolliametiga ka mere kaudu sisse toodud kütuse partiidest kontrollproove, et veenduda sealse biokomponendi olemasolus. „Muutub seesama täitmise aruandluse süsteem, et vead ja kohustuste täitmata jätmised juba automaatselt tuvastataks,“ ütles ta.

Turuosalise teemat kommenteerides vastas Michal, et Olerex on saanud rahatrahve varem – 2021. aasta kohustuste täitmise eest väiksema trahvi, mis jõustus 2023. aasta sügisel „2022. aasta kohustuse rikkumise eest nüüd on määratud Olerexile rahatrahv 8 miljonit – see on siis see, mis nüüd selle uue eelnõuga, see määr kasvab – ja see on vaidlustatud,“ täpsustas ta.

Ministri sõnul on sellele lisaks menetluses ka kriminaalasi valeandmete esitamise kahtlusega. „2023. aasta kohustuse osas on detsembrikuu aruande kontrollis selgunud Olerexi-poolne tõenäoline rikkumine. See võib nende esialgse deklareeritud biokütuste kohustuse täitmise langetada 7,59 protsendilt 6,5 protsendi peale ja eelduslikult tähendaks see juba uut väärteomenetlust ning uut rahatrahvi,“ selgitas Michal.

Kliimaminister Kristen Michal vastas veel Rain Epleri küsimusele, mis käsitles nahaalset valetamist.

Välisminister Margus Tsahkna peaministri ülesannetes vastas Anti Poolametsa küsimusele sanktsioonide, Vadim Belobrovtsevi küsimusele automaksu, Anastassia Kovalenko-Kõlvarti küsimusele valitsuse otsuste ning Riina Solmani küsimusele valimisõiguse kohta.

Kultuuriminister Heidy Purga vastas Arvo Alleri küsimusele Eesti rahva kultuuri, Aleksei Jevgrafovi küsimusele laste harrastusspordi ja ülekaalulisusega võitluse ning Jaanus Karilaiu küsimusele Hiiumaa Vabadussõja mälestusmärgi valmimise kohta.

Infotunni stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Eleen Lindmaa
631 6456, 5551 4433
[email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside