Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas küsimustele riigi olukorra ja energiakriisi kohta.

Peaminister tõdes, et oleme korraga energia- hübriid-, ja infosõjas ning raskete aegade üleelamise alus on mitte minna omavahel tülli. „Putin ei ole varjanud seda, et ta kasutab energiat relvana läänemaailma suhtes. Putin panustab sellele, et meie ei pea vastu, et lääs murdub, meie ühtsus murdub ja me lähme ka ühiskondadena üksteisega tülli. Aga me ei saa seda Putinile anda – see on otseselt meie julgeoleku küsimus,“ rääkis Kallas. „Oleme seda joont hoidnud, et Eesti ei oleks mitte kunagi enam üksi. Mitte kunagi enam üksi! Selle tõttu, et me olime üksi 1940-ndatel, oli ja sai võimalikuks okupatsioon Eestis. Aga see, et meil on liitlased, et me oleme tegelikult teistega koos ja lahendame neid küsimusi koos, siis see on meie tugevus,“ lisas ta.

Peaminister loetles meetmeid, mis on juba kokku lepitud, et talvise kütteperioodi üleelamine oleks kergem nagu näiteks elektri universaalteenuse kehtestamine, gaasi hinna hüvitamine, toimetulekutoetuse tõus 33 protsendi võrra ja tulumaksuvaba miinimumi tõus 654 euroni. „Need toetused on vajalikud selleks, et see talv üle elada. Eesti on olnud esirinnas igasuguste pakettide väljatöötamisel selle jaoks, et mõelda oma inimestele ja aidata inimesi rasketel aegadel,“ sõnas Kallas.

Samuti sõnas peaminister, et ei maksa naeruvääristada kokkuhoidu. „Tegeleme energia tootjatega, et ka ülemääraseid kasumeid jagada inimestele ja ettevõtjatele tagasi või hinda allapoole tuua. Aga kõige selle juures on oluline kokkuhoid, sellepärast et pakkumine ei suurene meil üleöö,“ märkis ta.

Peaminister Kaja Kallas vastas Helle-Moonika Helme küsimusele riigi olukorra, Jaak Aabi küsimusele majandusprognoosi, Rene Koka küsimusele Euroopa Kontrollikoja liimeskandidaadi esitamise, Siim Pohlaku küsimusele energiakriisi, Taavi Aasa küsimusele valitsusliikmete tegevuse ning Anti Poolametsa küsimusele elamislubade tühistamise kohta.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas vastas Jaanus Karilaiu küsimusele riigivalitsemise ning Siret Kotka küsimusele Ukraina sõjapõgenike laste koolikohustuse täitmise kohta.

Siseminister Lauri Läänemets vastas Kert Kingo küsimusele sisejulgeoleku, Alar Lanemani küsimusele siseturvalisuse personaliga seotud probleemide põhjuste ja lahenduste kohta ning Tõnis Möldri küsimusele politseinike ja päästjate palga kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

 

Tagasiside