Riigikogu liikmete küsimustele vastasid keskkonnaminister Villu Reiljan, välisminister Urmas Paet ja kaitseminister Jürgen Ligi.

Villu Reiljanilt sooviti teada, kuidas kavatseb riik lahendada jääkreostuse probleemi. Reiljan nentis, et n õukogude sõjaväe keskkonnakahjusid on hinnatud 4 miljardile dollarile ning paraku pole riik võimeline neid probleeme samas ulatuses likvideerima. Minister teavitas, et Eestis on kaardistatud üle 300 jääkreostusega kolde, millest paljud on praeguseks lokaliseeritud. Reiljani sõnul on tänaseks tehtud valik kõige ohtlikemast objektidest – endiste militaar- ja industriaalalade topp 75 – mille kahjutukstegemisega Keskkonnainvesteeringute Keskuse ning Ühtekuuluvusfondi rahade ja International AB tööga tegeletakse. „Kuna Keskkonnainvesteeringute Keskuse vahendite maht suureneb, siis kaasates tulevikus ka Ühtekuuluvusfondi vahendeid, saavutatakse siin kahtlemata läbimurre,” ütles minister. Ühtekuuluvusfondi projektide elluviimine algab aastast 2008. Ohtlikumatest objektidest nimetas Reiljan Kose, Ümarmäe ja Paldiski katlamaju, Moonaküla ja Umbsaare asfaltbetoontehaseid, Tallinnas Süsta tänavat ning Bekkeri, Peetri ja Vene Balti sadamate piirkonda. Järgnevalt vastas minister põlevkivi kasutamise arengukava kohta esitatud küsimusele. Ta nentis, et arengukava tegemine on tingitud uuest olukorrast, milles riikliku huvi kõrvale toota energiat, on tõusnud ärisektori huvi toota õli. Reiljan tõstis esile asjaolu, et eelmine aasta kaevandati Eestis põlevkivi ligi 11,5 miljonit tonni. Lisaks passiivsele varule on sellemahuline varu ministri sõnul olemas veel umbes sajaks aastaks. „See annab meile teatud kindluse, et oleme energeetiliste ressursside omaja riik. See on päris tõsine sõna tänases maailmas,” märkis Reiljan.

Urmas Paetile esitati küsimus Eesti-Venemaa suhete ja Euroopa Liidu piiride kohta.

Jürgen Ligi pidi vastama küsimusele Pärnu üksik-jalaväepataljoni tuleviku kohta.

Infotunniks registreerusid küsimustega: Eiki Nestor, Marko Mihkelson, Trivimi Velliste, Kadi Pärnits, Aivar Õun, Toomas Alatalu, Jarno Laur ja Mark Soosaar.

Infotunni stenogrammi leiab Riigikogu koduleheküljel aadressilt:

http://web.riigikogu.ee/ems/plsql/stenograms.form

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside