Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna jõuab lugejateni parlamentaarse ajakirja Riigikogu Toimetised (RiTo) 16. number. Selles on artikleid ligikaudu 30 autorilt ning August Künnapu loomingu reproduktsioone.  

Erakondade rahastamise teemalises RiTo vestlusringis osalesid Väino Linde Reformierakonnast, Urmas Reinsalu Isamaa ja Res Publica Liidust, Kadri Must Keskerakonnast, Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts, ajakirjanik Tarmu Tammerk ning riigiõiguse ekspert Ülle Madise. Osalejad leidsid, et teema on keeruline ja sisaldab palju vastandlikke väärtushinnanguid. Erakondade rahastamise senine debatt on püsinud üksikküsimuste ületähtsustamisel ja emotsioonidel, probleemidele lahenduse leidmine vajaks nii süsteemi kui ka  muudatuste mõju terviklikku analüüsi.

Selle numbri essee „Eestlaste suur vabadusvõitlus: järjepidevus ja kordumine Eesti ajaloomälus” autor on ajaloolane Marek Tamm. Ta kirjutab, kuidas toimib meie ajaloomälu ja kuidas see narratiivne muster on kujunenud. Ehkki meie ajaloomälul on kahtlemata meie eneseksolemisel nii üksikisikuna kui ka riigina väga oluline roll, peaksime suutma seda vaadata ka kriitilise pilguga. Essee autorit tsiteerides:

“Riik, mis on kindlustanud oma iseseisvuse, peaks julgema hinnata kriitilise pilguga neid lugusid, mis ta on oma sünniloost meisterdanud. Eesti rahvuse järjepidevus pole mitte ajalooline tõsiasi, vaid kultuuriline konstruktsioon. See tugineb esmajoones narratiivsele loogikale, kus eelnev seletab järgnevat. / ../ Selle mustri teadvustamine ja kriitiline eritlus on kahtlemata oluline ülesanne, mis seisab meil ajaloolaste ja kodanikena alles ees. Tõenäoliselt loob see ühtlasi viljakamad eeldused võimalike “mälukonfliktide” vältimiseks, mis Eesti ühiskondlikku arengut on viimastel aastatel iseloomustanud. Oma ajalugu oleme viimastel aastatel varasemast paremini tundma õppinud, nüüd tuleks meil õppida tundma meie ajalooliste teadmiste päritolu ja kujunemisloogikat.”

RiTo 16-s on artikleid majandusolukorra, integratsiooni ja regionaalpoliitika kohta, ülevaade põhiseaduslikkuse kohtulikust järelevalvest. Käsitletakse keskkonnaõiguse teemasid, online-foorumite mõju ja maksumoraali. Juttu on Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist ning lugeda saab akadeemik Viktor Palmi mälestusi Boriss Jeltsinist.

Kaks korda aastas ilmuva ajakirja peatoimetaja on Riigikogu Kantselei infotalituse infonõunik Helle Ruusing.

Ajakirja põhitiraaž jagatakse raamatukogude ning uurimis-, õppe- ja riigiasutuste vahel. Uut numbrit on võimalik osta raamatupoodidest ning lugeda ka elektrooniliselt aadressil: https://www.riigikogu.ee/rva/toimetised

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside