Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna jõuab lugejateni parlamentaarse ajakirja Riigikogu Toimetised (RiTo) 15. number. Selles on artikleid ligikaudu 30 autorilt ning Marko Mäetamme loomingu reproduktsioone.  

Riigikogu valimise teemal toimunud RiTo vestlusringis osalesid Meelis Atonen Reformierakonnast, Eiki Nestor Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, Mart Laar Isamaa ja Res Publica Liidust, Ain Seppik Keskerakonnast, Tallinna Ülikooli politoloog Anu Toots ning meediaekspert Tarmu Tammerk. Räägiti valimiskampaaniast ja meedia rollist, poliitika professionaliseerumisest ning valijaskonna etnilisest polariseerumisest.

RiTo 15. numbri essee „Tänu põhiseadusele” autor on Riigikohtu esimees ja üks põhiseaduse loojaid Märt Rask“Põhiseaduse vaim ei mahu põhiseaduse normidesse, teksti ega sõnadesse. See on hoopis laiem arusaam ideedest ja väärtustest, mis suunavad ja juhivad ühiselu korraldust, kujundavad moraali ja poliitikat tavadest, traditsioonidest ja tervest mõistusest lähtudes. Põhiseadus on vaimule üksnes tekstiline tugi. Eesti eripära seisnes selles, et tuli luua ka uus vaim, sest radikaalne õigusväärtuste ümberhindamine ei saanud toetuda lähimineviku tavadele ega traditsioonidele. Põhiseaduse vaimu pole võimalik defineerida, küll aga on seda võimalik tajuda läbi õigluse mõõdupuu, seades riigi ees esikohale inimese. Põhiseaduse vaim sisaldub konstitutsionalismis kui mõttesuunas, mis on oma põhiolemuselt suunatud riigivõimu piiramisele avaliku rahu ja üldise hüvangu huvides,” kirjutab Märt Rask. Riigikogu esimehe Ene Ergma kirjutis käsitleb Eesti vastu suunatud küberrünnakuid, innovatsioonist kirjutavad majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ning Arengufondi nõukogu aseesimees Erik Terk. ÜRO olemust tutvustab Tiina Intelmann ning oma kogemust ÜRO missioonil Darfuris Mart Nutt.

Lauri Leppik lahkab eripensionide teemat, Andres Võrk ja Alari Paulus analüüsivad peredele suunatud rahaliste toetuste mõju vaesuse vähendamisele. Kalev Katus kirjutab valikutest järjepideva rahvastikupoliitika teostamisel.

Veel leiab lugeja sellest numbrist artiklid riigikaitsest ja avalikust arvamusest, avalikust haldusest ning avaliku võimu ja kodanikualgatuse partnerluse teemal.

Kaks korda aastas ilmuva ajakirja peatoimetaja on Riigikogu Kantselei infotalituse infonõunik Helle Ruusing. Põhitiraaž jagatakse raamatukogude ning uurimis-, õppe- ja riigiasutuste vahel. Uut numbrit on juulikuust alates võimalik osta raamatupoodidest ning lugeda ka elektrooniliselt aadressil: https://www.riigikogu.ee/rva/toimetised.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

 

 

Tagasiside