Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussari hinnangul ei mõjutanud president Alar Karise tänane otsus jätta usaldusküsimusega vastu võetud maamaksu muutmise seaduse välja kuulutamata riigieelarve vastuvõtmist.

Tema sõnul ei saanud täna Riigikogu heakskiidu saanud järgmise aasta eelarvet valitsus tagasi võtta. Presidendi otsus ei ole lõplik – Riigikogu saab ja peabki maamaksu muutmise seadust uuesti arutada ja selle uuesti vastu võtta.

“Riigi toimingute efektiivsemaks muutmine maamaksuküsimustes on vajalik ja selle mõju riigieelarvele on olemas, aga me läheme selle menetlemisega esimesel võimalusel ja vastavalt seadustele edasi,” sõnas Hussar.

Ta rõhutab, et oluline on, et eelarve kajastaks riigi kõiki tulusid ja kulusid.

“Kui riigieelarve ja muu seaduse vahele jääb vastuolu, ei ole vahet, kumb seadus enne vastu võeti – tulemus ei sõltu liidetavate järjekorrast,” ütles Riigikogu esimees.

Ta juhib tähelepanu sellele, et kui muu seadus on vastu võetud varem ja see seadus suurendab või vähendab riigieelarve eelnõu mahtu või muudab eelnõu siseselt riigi prognoositavaid kulusid või tulusid, on riigieelarve eelnõu menetlemisel võimalik ja kohustuslik see vastu võetud muu seadusega kooskõlla viia.

“Kui eelarve on vastu võetud varem, on võimalik ja kohustuslik muu seaduse eelnõu vastuvõetud riigieelarvega kooskõlla viia. Igal juhul peavad kaks eelnõu vastuvõtmisel harmoneeruma, sõltumata sellest, kumb neist varem vastu võeti,” lausus Hussar.

Tema sõnul aitab paindlikum lähenemine – võimalus võtta varem vastu seotud seadus või võtta varem vastu riigieelarve, aitab lahendada keerulisi olukordi, mida eelnõude menetlus mõnikord dikteerib.

Tagasiside