Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar sõnas Balti Assamblee idapartnerluskonverentsil, et Euroopa Liiduga liituda soovivate partnerriikide aitamine Euroopasse integreerumisel peab jätkuma.

Hussar toonitas oma sõnavõtus, et idapartnerluse algusest 2009. aastal on olukord Euroopas teinud läbi fundamentaalse muutuse. „Venemaa Ukraina-vastane agressioon on kestnud üle aasta, Moldova seisab silmitsi väga suurte katsumustega, Valgevene rahvast rõhub aina brutaalsem diktaatorlik režiim ja Lõuna-Kaukaasias püsivad pinged,“ loetles ta ja kinnitas, et Eesti jaoks on selgemast selgem, et meie nii sõjaline, majanduslik kui ka poliitiline tugi Ukrainale jätkub vankumatult kuni Ukraina võiduni.

„Samal ajal vajavad Euroopa Liiduga liituda soovivad riigid Balti riikide abi just nüüd ning idapartnerluse raames tuleb seda ka teha,“ märkis Riigikogu esimees. „2022. aastal tegi Euroopa Liit ajaloolised otsused andes Ukrainale ja Moldovale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse ning andes Gruusiale selge Euroopa väljavaate,“ tõi ta esile ja kinnitas, et see protsess jätkub. „Balti riigid teevad tööd selle nimel, et tugevdada ja süvendada Euroopa Liidu liikmesriikide ja idapartnerlusriikide vahelisi poliitilisi ja majanduslikke sidemeid ning toetada kestlike reformide läbi viimist idapartnerlusriikides.“

Balti Assamblee idapartnerluskonverentsi juhatas Balti Assamblee president Urve Tiidus. Konverentsil osalesid ka Läti parlamendi esimees Edvards Smiltēns ja Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen. Ühtlasi külastas Riigikogu esimees koos Läti ja Leedu parlamendi esimeestega Vabaduse Kooli, kus õpivad Ukraina lapsed.

Balti Assamblee on kolme Balti riigi parlamendi konsultatiivne koostööorganisatsioon, mis arutab vastastikust huvi pakkuvaid küsimusi. 2023. aastal on Balti Assamblee eesistujaks Eesti. Meie eesistumisaja juhtmõtteks on vastupanuvõimeline, turvaline, usaldusväärne ja jätkusuutlik Balti regioon.

Sündmuse fotogalerii. (Fotod: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside