Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Homme 8. juunil kell 13. 15 toimub Riigikogu Valges saalis Sotsiaalkomisjoni foorum, kus kõne alla tuleb rahvastiku tervisepoliitika.

 

Foorum on avatud lugemiseks ja kommenteerimiseks ka veebikeskkonnas aadressil https://www.riigikogu.ee/skfoorum, kus on teiste materjalide hulgas üleval sotsiaalministeeriumi ettekanne „Rahvastiku tervisepoliitika – investeering tervisesse ning õiguskantsleri Allar Jõksi analüüs „Rahvastiku tervisepoliitika raamdokumendist”, mis osutab et meil puudub siiani kõikehõlmav rahvastiku tervisepoliitika käsitlev dokument.

„Eestis puudub käesoleva ajani tervishoiupoliitika lähtekoht. Kõige laiemas mõttes peaks rahvastiku tervise säilimise alused sätestama rahvatervise seadus. Nimetatud õigusakt kehtib aastast 1995, kuid on oma üldsõnalisuses äärmiselt väheregulatiivne. Seadus annab peamiselt hulga volitusnorme õigusaktide kehtestamiseks ning määrab järelevalve teostajad, kuid ei rõhuta selliseid äärmiselt tähtsaid printsiipe, nagu võrdne kättesaadavus, motivatsioonivahendid, sidusus jne. Seega tuleb äärmiselt vajalikuks pidada kaasaegse ning isikute põhiõigusi arvestava laiapõhjalise poliitikate lähtedokumendi vastu võtmine,” kirjutab Jõks.

Sotsiaalministeeriumi ettekanne osutab omalt poolt, et tervena elatud eluiga Eestis oluliselt madalam isegi uute liikmesriikide keskmisest tasemest. Võrreldes vanade Euroopa liikmesriikide keskmisega, on oluliselt kõrgem suremus ja haigestumine südame-veresoonkonnahaigustesse ja vähktõppe. Välditavate vigastussurmade arv on isegi üle nelja korra suurem. Kõrgeim on ka alla 14-aastaste laste suremus vigastuste ja mürgistuste tõttu. Järjest suureneb psüühika- ja sõltuvushäirete esinemissagedus. Enesetapp on muutunud 15–29-aastaste peamiseks surmapõhjuseks. Eesti on Euroopas esikohal uute HIV juhtude arvult. Probleemiks on multiresistentne tuberkuloos, mille osas Eesti on haiguse levimuselt esimeste seas maailmas. Tuberkuloosi haigestumine HIVsse nakatunute hulgas kasvab, samuti suureneb HIV-positiivsete rasedate arv.

Need on teemad, mis tulevad kõne alla homsel foorumil.

Foorumi istung on avalik ja sinna on oodatud ka ajakirjanikud! Istungist on võimalik jälgida ka otseülekannet aadressil mms://media.riigikogu.ee/skfoorum.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

7. juuni 2006

Tagasiside