Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA (Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee) Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel andis eile õhtul Pariisis ENPA Büroole ülevaate Moldova valimiseelsest olukorrast. Herkel rõhutas, et Moldovas valitseb märkimisväärne poliitiline pluralism ja olukord enne valimisi on põnev. 5. aprillil valitakse Moldovas 101-liikmelise parlamendi uus koosseis ja kohe seejärel asub parlament valima uut presidenti. Praegu ei ole suuremad parteid nimetanud isegi võimalikke presidendikandidaate. Herkeli sõnul annab poliitilise olukorra ennustamatus tunnistust sellest, et Moldovas pole tegemist nn kontrollitud demokraatiaga.
 

Siiski on esil ka hulk probleeme, näiteks eetriaja ebavõrdne jaotamine avalikus televisioonis ning mitmete juhtkandidaatide vastu algatatud kriminaalasjad, mis pole küll viinud süüdimõistvate kohtuotsusteni, kuid mõjuvad avaliku ähvardusena.

Herkel juhtis valimiseelset missiooni Moldovas Chisinaus ENPA presidendi José Maria de Puigi palvel 6. ja 7. märtsil. “5. aprillil osalen tavalise vaatlejana, sest siis peaks algselt Assamblee Büroo poolt määratud vaatlusdelegatsiooni juht David Wilshire Suurbritanniast kohal olema,” täpsustas Herkel.

ENPA Büroo ja Alaline komitee arutasid eile ja täna Pariisis ka valimisvaatlusega seotud probleeme, sealhulgas koostööd erinevate organisatsioonide vahel.

Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel hoiatas oma esinemises kohati leviva tendentsi eest hinnata kitsalt valimispäeva protseduure, hindamata demokraatia seisundit vaatlusalusel maal laiemalt. Ta rõhutas vajadust võtta arvesse nii ENPA enda monitooringuraporteid ning eriti ASCE/ODIHR-i tööd valimiseelse olukorra pikaajalisel jälgimisel. Herkel leidis ka, et rahvusvahelised organisatsioonid peavad andma valimisjärgsel päeval ühishinnangu, sest kui organisatsioonid annaksid erinevaid hinnanguid, siis kasutatakse vähimgi erimeelsus ära nende poolt, kes tahavad demokraatlikud väärtused kahtluse alla seada.

Herkel on juhtinud ENPA valimismissioone Aserbaidžaanis ja Moldovas.

Moldova eelmissiooni deklaratsiooni on võimalik lugeda ENPA koduleheküljel aadressil:   http://assembly.coe.int/ASP/Press/StopPressView.asp?ID=2138

Riigikogu pressitalitus
 
 
 

 

Tagasiside