Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige ja ENPA raportöör Valgevene küsimustes Andres Herkel ning Riigikogu liige Meelis Mälberg kohtusid Valgevene endise riigipea Stanislau Šuškevitši ja teda saatva poliitvangide lähisugulaste delegatsiooniga. Nende seas olid Volha Bandarenka, poliitvangi Zmiter Bandarenka abikaasa, Maryna Lobava, poliitvangi Eduard Lobau ema ja Alena Likhavid, poliitvangi Mikita Likhavidi ema. 

Šuškevitš, kes tõrjuti Valgevenes võimult Aleksandr Lukašenka võimuletõusuga 1996. aastal, tõdes kohtumisel, et Eesti parlamendiliikmetel Valgevenes valitsevast olukorrast arusaamisega probleeme ei ole. Küll aga ootab Valgevene opositsioon eestlastelt valitseva diktatuurirežiimi olemuse selgitamist Euroopa poliitikutele. Eeskätt on vaja, et diktatuuri vastu suunatud sanktsioonid oleksid hästi sihitud ja mitte hambutud, nagu seda varem on juhtunud.
 
Poliitvangide lähedased kinnitasid, et nad on loonud omavahel küll solidaarsusvõrgustiku, kuid mingeid aktsioone ei ole sellel võimalik läbi viia, sest kõik avalikud üritused keelatakse ja kuulumine nn. registreerimata organisatsiooni on karistatav. Andres Herkel tõdes vastuseks, et järelikult on Valgevenes vabadusi vähem kui Kuubal, kus poliitvangide naiste ja õdede organisatsioon (Damas de Blanco) on tegutsenud aktiivselt ja nähtavalt ning pälvinud isegi Euroopa Parlamendi poolt väljaantava Sahharovi rahupreemia.
 
Valgevenelased tõid olukorra ilmestamiseks näite, kus ära keelati isegi ühe kodaniku üksinda sügavalt sisse- ja väljahingamise aktsioon Lenini ausamba juures.
 
Poliitvangide pereliikmed andsid Riigikogu liikmetele ülevaate ka nende lähedaste seisundist ning naeruväärsetest asjaoludest, mille alusel nad süüdi mõisteti.
 
Lisainfo: Andres Herkel, 50 56540
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside