Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Valgevene allkomitee kuulas eile õhtul Andres Herkeli juhtimisel ära Valgevene opositsiooniliidrite arusaama opositsiooni koostööst ja demokraatliku arengu võimalustest. Opositsiooni juhid eesotsas endise presidendikandidaadi Aleksandr Milinkevitshi ja Ühendatud Rahvapartei esimehe Anatoli Lebedkoga esitasid Euroopa Nõukogule hindamiseks nn. Väikese Konstitutsiooni, mis sisaldab endas ettepanekuid riigiõiguslike probleemide lahendamiseks võimaliku demokraatliku üleminekuperioodi tingimustes. Lisaks kutsub opositsioon jätkuvalt Euroopa Nõukogu Parlamentaarset Assambleed koos teiste parlamentaarsete organisatsioonidega, nagu Euroopa Parlament ja OSCE Parlamentaarse Assamblee,  kaasa aitama dialoogi saavutamisele Valgevene võimude ja opositsiooni vahel. Siiski saab selline arutelu tõsiselt toimuda alles rea eeltingimuste, eeskätt poliitiliste vangide vabastamise korral.

Koos külalistega osales allkomitee istungil ning pressikonverentsil ka Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee president René van der Linden.

Euroopa Nõukogu pressitalituse kaudu levitatud avalduses kinnitas Herkel, et Valgevene demokraatlike jõudude tugevnemine ja koostöö on maa demokratiseerimise möödapääsmatu eeldus. Vaatamata äärmiselt ebademokraatlikule atmosfäärile tuleb juba nüüd mõelda 2008. aasta lõpus toimuvatele parlamendivalimistele.

Vahendades oma muljeid kohtumistest kinnitas Herkel, et vaatamata katsetele kujutada Valgevene opositsiooni nõrga ja sügavalt lõhestatuna, jättis kahe liidri, Milinkevitshi ja Lebedko koostöö ja teineteisemõistmine silmnähtavalt hea mulje.

Lisainfo Andres Herkel: 50 56540

 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside