Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel alustab täna (esmaspäeval 4. veebruaril) nelja-päevalist
töövisiiti Aserbaidžaani Vabariigis. Aserbaidžaani poolt Euroopa Nõukogu ees võetud kohustuste täitmise järelevalveraportöörina kohtub Herkel täna opositsiooni ja valitsusväliste organisatsioonide esindajatega, samuti Euroopa Nõukogu liikmesriikide suursaadikutega. Teisipäeval ja kolmapäeval seisavad ees kohtumised välis-, justiits- ja julgeolekuministriga, riigi peaprokuröriga, ombudsmani ja keskvalimiskomisjoni esimehega. Mõlema päeva pärastlõunaks on planeeritud vanglate külastamine, sealhulgas kohtumised vangistatud ajakirjanike Einulla Fatullajevi, Sakit Zahidovi ja teistega. Visiidi viimasel päeva kohtub Herkel Aserbaidžaani parlamendiliikmetega, Milli Medžlise (parlamendi) esimehe Ogtai Asadoviga, samuti on rida kohtumisi Presidendi Administratsioonis.

Herkeli sõnul on kõige valusam probleem seotud poliitvangidega. Visiidi tulemustele tuginedes kavatseb ta esitada  Parlamentaarse Assambleele seisukoha, kas Aserbaidžaani suhtes tuleb taasavada eriraportööri koht poliitvangide küsimuses. Herkel: “Kui positiivseid arenguid ei tule, siis võib  eriraporti avamine olla otstarbekohane. Ma ei looda visiidilt väga suurt läbimurret, aga ka väike samm terve mõistuse suunas on tervitatav. Võimud võiksid taibata, et vangistatud ajakirjanikud kisuvad maa autoriteeti alla ja sellisena on nad palju ohtlikumad, kui vabaduses olles ja oma tööd tehes.” Teise tähtsa probleemina rõhutab Herkel vajadust muuta valimiskoodeks paindlikumaks ja  kõigi valimistel osalevate osapoolte huve arvestavaks. Seda on täiesti viimane aeg teha, sest sügisel toimuvad presidendivalimised.
Alates raportööriks määramisest 2004. aasta suvel on  see Andres Herkeli üheteistkümnes ametlik visiit Aserbaidžaani Vabariiki. Herkeli kaasraportööriks kinnitati eelmise aasta lõpus Bulgaaria sotsialist Jevgenia Živkova. Varem on Herkel töötanud Aserbaidžaanis koos Andreas Grossiga Šveitsist, kes äsja valiti ENPA sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimeheks, ning Tony Lloydiga Suurbritanniast, kes lahkus seoses valimisega leiboristide fraktsiooni juhiks Briti parlamendis.

Riigikogu pressitalitus

Lisainformatsioon: Andres Herkel, mobiiltelefon +3725056540

 

PS! Teadmiseks ajakirjanikele

Seoses kohtumiste tiheda graafikuga Bakuus on mõistlik saata tekstisõnumeid. Pikema kokkuvõtte visiidist teevad raportöörid neljapäeva õhtul Bakuus antaval pressikonverentsil.

 

 

 

Tagasiside