Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA võttis täna vastu monitooringukomitee raporti olukorrast Armeenias, mille esitasid Suurbritannia endine asepeaminister John Prescott ja Prantsusmaa parlamendiliige Georges Colombier.

Armeenia teema võeti päevakorda erakorralisena seoses presidendivalimistele järgnenud meeleavalduste vägivaldse mahasurumisega võimude poolt. Ametlikel andmetel sai surma 8 inimest, kuid on allikaid, mis kõnelevad kümnetest hukkunutest. Opositsioonipoliitikute ja ajakirjanike ulatuslik arreteerimine on teinud Armeeniast ilmselt suurima poliitvangide hulgaga ENPA liikmesriigi.

ENPA Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel arvustas Euroopa Rahvapartei nimel esinedes viisi, kuidas Assamblee teravaid küsimusi käsitleb. Herkeli meelest oli põhivabaduste puudumine Armeenias ammu nähtav, kuid varasemad raportid olid pehmed ning küsimusega asuti teravalt tegelema alles siis, kui inimesed tulid tänavatele ja võim kasutas vägivalda. Herkel võrdles ENPA viisi probleemidele reageerida Rahvusvahelise Olümpiakomiteega, mille president hakkas inimõigustest rääkima alles siis, kui olümpiatule teekonda saatsid laialdased protestid.

Herkel osutas ka asjaolule, et kui Armeenia kohta olnud kuus ja Aserbaidžaani kohta seitse raportit alates nende liikmekssaamisest alates 2001 aastal ning neid tuleb juurde on, siis Venemaa kohta on 1996. aastast alates tehtud vaid kolm ulatuslikku raportit. Herkel osutas, et demokraatiavalmiduse täielik puudumine Venemaal avaldab halba mõju ka teistele riikidele.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside