Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel ning delegatsiooni liige Mailis Reps esinesid täna ENPA kevadistungil sõnavõttudega päevakorrapunktis, kus käsitleti sunniviisiliselt ümberasustatud inimeste olukorda Põhja-Kaukaasias. Herkel, kes esines ENPA Euroopa Rahvapartei grupi nimel, märkis, et alates 90ndatest aastatest on selles piirkonnas sunnitud oma kodust lahkuma üle 800000 inimese, kellest tagasi on pöördunud 350000. „Üle 400000 inimese saatuse kohta pole tänaseni selget pilti,“ ütles Herkel küsides, miks nad koju tagasi ei pöördu. „Kas Ramzan Kadõrovi oponendid saaksid üldse Tšetšeeniasse tagasi tulla? Ma arvan, et see on äärmiselt riskantne, kuna mõned neist on tapetud isegi Euroopas,“ jätkas Herkel, kelle arvates on opositsiooni esindajatel keelatud Tšetšeeniasse tagasi pöörduda. „Võtmeküsimus on seega vabaduses, demokratiseerimises ja õigustes,“ ütles ta.

Liberaalide grupi nimel sõna võtnud Reps lisas, et tagasipöördunud inimestel puuduvad tänaseni elementaarsed elamistingimused, hävinud kodude kompenseerimiseks pakutav raha ei jõua korruptsiooni tõttu õigete adressaatideni, ümberasujatel on raskusi dokumentide saamisega ning töötus on väga suur. „Jätkuvalt on tõsiseks probleemiks ebastabiilne ja ohtlik olukord, eriti tihti satuvad vägivalla ohvriteks inimõiguste kaitsjad, kes ümberasujaid abistavad,“ nentis Reps.

Euroopa Nõukogu Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel ning liikmed Margus Hanson, Mailis Reps, Paul-Eerik Rummo, Ester Tuiksoo ning Indrek Saar (viibis istungil 25. Aprillini) osalevad 21. – 27. aprillini Prantsusmaal Strasbourgis ENPA 2012. aasta kevadistungjärgul. Seekordse istungjärgu päevakorras olid küsimused, mis käsitlesid soolist võrdõiguslikkust, kodanikuaktiivsuse edendamist, spordieetikat, interneti ja online-meedia sõna- ja informatsioonivabaduse kaitset, Põhja-Kaukaasia ümberasustatute ja tagasipöördujate olukorda, maksuparadiisidega seotud poliitikat ning majandus- ja finantskriisi järgset olukorda käsitlevad teemad.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside