Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee võttis täna vastu Assamblee presidendi Mevlüt Cavusoglu poolt esitatud resolutsiooni holodomori ja teiste suure näljahäda ohvrite mälestuseks endiseks Nõukogude Liidus.

Euroopa Rahvapartei nimel sõna võtnud Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel rõhutas holodomori-raporti olulisust seoses neli aastat varem vastu võetud totalitaarse kommunismi kuritegude hukkamõistmise avaldusega. Herkel ütles, et tuginedes ajaloolistele faktidele oli Ukraina parlamendil täielik õigus nimetada toimunut genotsiidiks. Otsused vilja konfiskeerimise ja nälgivate külade täieliku isoleerimise kohta tegi bolševiku juhtkond. Herkel tõi esile ka mitmete ajaloolaste poolt kasutatud terminid nagu „näljaterror” (terror-famine) ja „näljagenotsiid” (famine-genocide). Oma kõne kokkuvõtteks ütles ta, et kõige silmakirjalikum on öelda, et kõik toimus halva ilma pärast.
 
Euroopa Liberaalide poolt sõna võtnud Eesti delegatsiooni liige Silver Meikar kutsus üles avama ajaloolastele arhiivid, kus siiani on peidus näljahäda puudutavad dokumendid. „Vene arhiivides võib leiduda kaljukindlaid tõendeid genotsiidi toimepanemisest Ukraina rahva vastu,“ lisas Silver Meikar.
 
Assambleel ei läinud läbi peamiselt õiguskomitee ja Meikari esitatud ettepanekud, mis olid suunatud „genotsiidi” mõiste sissetoomisele resolutsiooni põhiteksti.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Lisainfo: Andres Herkel: 5056540
              Silver Meikar: 5278089
Tagasiside