Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee kiitis täna heaks Prantsusmaa delegatsiooni esimehe Jean-Claude Mignoni poolt esitatud raporti olukorrast Hiinas. Raportis kutsutakse Hiina võime üles inimõiguste-alasele dialoogile, inimõiguste ülddeklaratsiooni ratifitseerimisele ning põhivabaduste tagamisele.

Raport osutab ka võimalusele, et tõsise inimõiguste-alase progressi korral tekiks Hiinal võimalus taotleda Assamblees vaatlejastaatust, nagu on Jaapanil, Kanadal ja mõnel teisel põhiõigusi järgival riigil, mis ei asu Euroopas.

Läbirääkimistel sõna võtnud Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel rõhutas, et tervitab Hiinat puudutava raporti tegemist, kuid tahaks näha tugevamaid sõnastusi. Herkel ütles, et mitte kõik põhilised inimõigusprobleemid pole raportis kajastust leidnud. Ta tõi näiteks uiguuride olukorra Ida-Turkestanis ning osutas, et Falun Gongi usuliikumise tagakiusamist mainitakse vaid kõrvallausega.

Kuigi Tiibeti küsimus leidis raportis pikemat kajastust, leidis Herkel, et kui olukord kiirelt ei parane, siis on Tiibeti unikaalne kultuur kadumisohus. Ta osutas ka, et Dalai-Laamale esitatud kutse Euroopa Nõukogu külastada peab jõusse jääma ka pärast seda, kui Hiina-dokument on vastu võetud ja olümpiamängud peetud.

Tiheda ajakava tõttu Dalai-Laama ENPA suvesessioonil osaleda ei saanud.

 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside