Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Andres Herkel osales täna Podgoricas MontenegroParlamendis toimunud ümarlaual, kus käsitleti vähemusrahvuste poliitilise esindamise võimalusi. Alates möödunud sügisest Euroopa Nõukogu Montenegro nõustajate rühma kuuluv Herkel leidis, et keerukakvoodisüsteemi asemel, mis annaks albaanlastele ja teistele vähemustele Montenegro parlamendis garanteeritud kohad, on põhjust vaadata üle valimissüsteem. 

“Kuni kogu riik on valimistel üks ringkond ja nimekirjad on kinnised, võib põlisvähemuste esindamine tõesti olla pärsitud. Paremini aitaks demokraatlikule arengule kaasa riigi jagamine suuremaks hulgaks valimisringkondadeks. Kui sellised ringkonnad oleksid albaanlaste ja bosnjakkidega asustatud aladel, siis oleksid üleriigilised parteid huvitatud vähemuste esindajate integreerimisest oma ridadesse,” leidis Herkel. Ta leidis ka, et kvoodisüsteem võib pigem süvendada etnilisi eraldusjooni ja jätta rahvusvähemused nn. etnilistesse parteidesse, samal ajal, kui vähemuste tegelik kaasamine saaks toimuda palju lihtsamate vahenditega. 

Herkel, kes on Eesti delegatsiooni esimees Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel, andis ümarlaual ülevaate Eesti valimissüsteemist ja seadusandluse kooskõlastamisest rahvusvaheliselt aktsepteeritud inimõiguste standarditega. Montenegro eraldus Serbiast 2006. aastal läbi viidud referendumi alusel ja temast sai Euroopa nõukogu 47. liikmesriik.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside