Riigikogu delegatsioon koosseisus Andres Herkel, Mati Raidma, Ester Tuiksoo ja Tiit Tammsaar lõpetas täna kolm päeva kestnud visiidi Tbilisisse ja Kutaisisse.

Delegatsiooni juhi Andres Herkeli sõnul oli visiit tähelepanuväärne selle poolest, et tegemist oli esimese visiidiga pärast eelmise aasta oktoobris toimunud parlamendivalimisi ja riigis toimunud võimuvahetust. Samuti oli see ta sõnul Eesti parlamendidelegatsiooni esimene visiit Georgia parlamendi uude asukohta Kutaisis.

“Me saime väga selge sõnumi, et Georgias võimule tulnud uued poliitilised jõud – “Georgia Unistuse” koalitsioon, mis omakorda koosneb kuue parlamendifraktsiooni ja kümne erineva partei liikmetest – on huvitatud koostöö jätkumisest Eestiga. See puudutab nii Georgia jätkuvaid pingutusi NATO-ga liitumise suunas kui ka kahe parlamendi koostööd erinevates valdkondades. Nii parlamendi esimees Davit Usupašvili kui ka enamuskoalitsiooni juht David Saganelidze, samuti mitme komisjoni esimehed väljendasid soovi, et meie koostöö oleks niisama tihe, nagu see oli siis, kui enamuse moodustas Rahvuslik Liikumine,“ ütles Herkel.

Herkeli kinnitusel rõhutas Eesti delegatsioon, et Eesti on alati lähtunud soovist toetada Georgiat kui riiki, mitte ühte või teist poliitilist jõudu. Selle kinnitusena koosnes Eesti delegatsioon ta sõnul kõigi Riigikogu fraktsioonide esindajatest.

„Juhtisime tähelepanu, et mõnedki uue võimu sammud, näiteks vangide vabastamine parlamendi otsuse alusel eelmise aasta lõpus, on tekitanud partnerite hulgas ja rahvusvahelistes organisatsioonides palju küsimusi. Samas tuleb tunnustada mitmeid hiljutisi samme, mis on sündinud koalitsiooni ja opositsiooni koostöös nagu konstitutsioonimuudatus, parlamendis vastu võetud välispoliitika dokument ja muu selline,” rääkis Herkel.

Osutades Georgia olukorrale,  kus peaminister Bidzina Ivanišvili ja president Mikheil Saakašvili esindavad erinevaid poliitilisi jõudude, märkis Herkel, et selline eri jõudude kooselu kestab ilmselt oktoobrikuus toimuvate presidendivalimisteni. „Kuid sõltumata presidendivalimiste tulemusest tugevneb vastavalt varem vastu võetud konstitutsioonimuudatustele nende valimiste järel peaministri võim ning nõrgeneb presidendi oma,“ selgitas Herkel.

Herkeli sõnul on teravad ja üksteist välistavad väljaütlemised praegu koondunud eeskätt peaministri ja presidendi tasandile, samas kui parlamendis on ta sõnul tekkimas minimaalne vajalik koostöökultuur. “Nendel kohtumistel, kus opositsiooni ja koalitsiooni esindajad meid korraga vastu võtsid, tekkis neil ka emotsionaalne vaidlus, kuid erinevalt peaminister Ivanišvili mõnest avaldusest, et kujuneda võiks “uus ja konstruktiivne” opositsioon, möönsid parlamendienamuse esindajad, et just Rahvusliku Liikumise näol on Georgia poliitikas esmakordselt tugeva parlamentaarse esindatusega opositsioon, mida tuleb arvestada,” ütles Herkel.

Lisaks kohtumistele Kutaisis oli Eesti parlamendidelegatsioonil Tbilisis hulk kohtumisi ka Georgia valitsuse liikmetega, sh euroatlantilise integratsiooni ministri Aleks Petriašviliga, okupeeritud aladega tegeleva reintegratsiooni ministri Paata Zakareišviliga, põllumajandusministri Davit Kirvalidzega jt.

Riigikogu pressitalitus
 

Tagasiside