Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel esitas neljapäeval Pariisis 9 tundi kestnud monitooringukomitee koosolekul Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee monitooringuprotseduuride aastaraporti, mis läheb vastuvõtmisele juuni lõpus Strasbourgis toimuval ENPA suvesessioonil. 

„Sellised raportid esitatakse kord aastas komitee esimehe poolt ja see annab ülevaate monitooringuriikide riikide peamistest probleemidest ja saavutustest, antud juhul siis 2011. aasta juunist selle aasta maini,“ ütles Herkel. Herkel valiti monitooringukomitee esimeheks tänavu jaanuaris ja tema mandaat kestab kaks aastat. 

Praegu käib täismonitooring 10 liikmesriigi suhtes. Need on Albaania, Armeenia, Aserbaidžaan, Bosnia, Georgia, Moldova, Montenegro, Serbia, Ukraina ja Vene Föderatsioon. Bulgaaria, Makedoonia, Monaco ja Türgi, kelle suhtes rakendatakse nn. monitooringujärgset dialoogi. Ungari suhtes on tehtud ettepanek monitooringuprotseduuri avamiseks, mille kohta on lõppotsus tegemata. Ülejäänud riigid pole otsese monitooringuprotsessiga seotud, kuid kord kolme aasta jooksul vaadeldakse aastaraportis nende riikide olukorda, seekord on vaatluse all ka Eesti. Peamiselt koosneb monitooringule mitteallutatud, n.-ö. põhilisi kohustusi täitvate riikide kohta käiv ülevaade sellest, millised Euroopa Nõukogu konventsioonid on ratifitseeritud ja millised on ratifitseerimata. 

Herkeli sõnul pole sellise üldraporti ülesanne riike „headeks“ ja „halbadeks“ jagada, ehkki soov naabrist parem välja näha on tihtigi muudatusettepanekute ja nendega kaasnevate pikkade vaidluste motiiv. Probleemiloeteludes kippuvad domineerima SRÜ riigid: Aserbaidžaan, Armeenia, Venemaa ja viimasel ajal üha enam Ukraina.  

Lisaks monitooringu aastaraportile otsustas komitee juuni lõpuks vastuvõtmisele saata Montenegro poolt assamblee ees võetud kohustuste täitmise raporti. Sellega kaasnes ka ettepanek range monitooring pärast raporti vastuvõtmist kuulutada lõpetatuks, mis aga seekord tagasi lükati. 

Seoses sügisel vastuvõtmisele mineva Venemaa raporti ettevalmistamisega toimus ka pikem kuulamine, kus osalesid  üks opositsiooniliidritest Boris Nemtsov  ja värskelt ametisse astunud Jaroslavli sõltumatu linnapea Jevgeni Urlašov.  

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside