Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Andres Herkel esitas täna koos Suurbritannia parlamendisaadiku Tony Lloydiga Strasbourgis Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil raporti Aserbaidžaani poolt Euroopa Nõukogu ees võetud kohustuste täitmise kohta.

Aserbaidžaan on Euroopa Nõukogu liikmesriik alates 2001. aastast. Selle aja jooksul on Assamblee teravdatud tähelepanu all olnud valimisrikkumised, poliitvangid, sõnavabaduse piiramine ja mitmed muud küsimused. Herkeli sõnul on Aserbaidžaan Euroopa Nõukogu valulaps ning korduvalt on kõneks olnud ka sanktsioonid. Samas on Euroopa Nõukogu tihe monitooring aidanud kaasa paljude poliitvangide vabastamisele ja ajakirjandusvabaduse kaitsele.

Praegu on töös mitmed projektid õigussüsteemi parandamiseks, see puudutab eriti kohtunike ja advokaatide koolitust.

“Kogemused näitavad, et enne raporti esitamist teeb võim kergeid järeleandmisi selleks, et olukorda leevendada ja saavutada positiivsem kuvand. Ka nüüd on mõned poliitvangid vabastatud ning surve alla sattunud meediaväljaanded saavad hingamisruumi. Seda tervitades on minu kui raportööri ülesanne siiski mitte lasta kergeusklikel end neist väikestest sammudest ära petta. Ainuüksi poliitvangide olemasolu ja võimu kritiseerivate inimeste terav allasurumine on tõigad, mis ei saa Euroopa Nõukogu põhimõtetega kokku sobida. Me ootame olukorra põhimõttelist muutumist, eriti tingimuste loomist selleks, et 2008. aasta presidendivalimised oleksid lõpuks ometi ausad ja vabad,” ütles Herkel.

Raportöör lisas, et Aserbaidžaan on üks paljudest näidetest, kuidas naftarikkus ja sellest tulenev majanduskasv pole suutnud kuigivõrd leevendada demokraatia ja põhivabadustega seotud probleeme.

 

Lisainfo Andres Herkel: 50 56540

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside