Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel kaitses täna Pariisis monitooringukomitee istungil järjekordset raportit olukorrast Aserbaidžaanis. Ühtekokku on see Herkeli kuues selleteemaline raport alates 2004. aastast ning esialgse kava järgi läheb see vastuvõtmisele juuni lõpus Strasbourgis toimuval ENPA suveistungil.
Herkeli sõnul on tegemist eeskätt valimiseelset olukorda hindava raportiga. Parlamendivalimised on Aserbaidžaanis kavas novembri algul. Alates liikmelisuse saavutamisest Euroopa Nõukogus 2001. aastal ei ole ühedki seni peetud valimised täielikult vastanud Euroopa Nõukogu standarditele. Herkeli uus raport keskendub olukorrale sõna- ja kogunemisvabaduse valdkonnas, samuti võrdsete võimaluste tagamisele valimiskampaanias, sest just nendes valdkondades on kõige enam probleeme.
„Tegelikult on ka mõned kuud enne valimisi võimalik anda soovitusi, mida teha olukorra parandamiseks. Küsimus on lihtsalt selles, kas neid täidetakse või mitte. Sageli nähakse küsimust ka valimisi puudutavas seadusandluses ja ka selle kohta on järjepidevalt soovitusi esitatud. Samas on kõik tahte taga, sest minu meelest saab ka halva valimiskoodeksiga läbi viia head valimised ja hea koodeksiga halvad,” kinnitas Herkel.
Taas on raportis juttu vangistatud ajakirjanikest, eeskätt Einulla Fätullajevist, kelle suhtes ka Euroopa Inimõiguste Kohus on langetanud õigeksmõistva otsuse. Fätullajevi ja kahe noore blogipidaja juhtumid on saanud sümboli tähenduse ja nende vabastamine muudaks Herkeli sõnul palju ning sellest annab ka raport tugevalt mõista. Positiivsena toob ta esile ajalehe „Azadlõq” („Vabadus”) peatoimetaja Gänimät Zahidovi vabastamise kaks kuud tagasi.
Herkeli sõnul oli komitees ka katse raportit muudatusettepanekutega nõrgestada, kuid valdavalt lükati need tagasi ning meediavabaduse osas muutus sõnastus isegi pisut tugevamaks.
Riigikogu pressitalitus