Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) võttis eile õhtul vastu Saksamaa endise justiitsministri Sabine Leutheusser-Schnarrenbergeri raporti ajakirjanik Georgi Gongadze tapmisega seotud asjaolude kohta Kutšma režiimi ajal Ukrainas. Gongadze tapeti 2000. aastal, kuid asja uurimine on olnud puudulik nii enne kui ka pärast oranži revolutsiooni.

Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel, kes raporti toetuseks sõna võttis, osutas, et selliseid juhtumipõhiseid uurimisraporteid, mis paljastavad riigi soovimatust ajakirjaniku mõrva uurimisega lõpuni minna, peaks assamblee päevakorras rohkem olema. Ta osutas kümnetele näidetele Venemaal (sh. Anna Politkovskaja) ning ühele näitele Aserbaidžaanis, kus ajakirjaniku mõrva uurimine „on lootusetult kinni jäänud“. „Gongadze näide on kohmakas, kuid paljudel juhtumitel lavastatakse uurimise viljatus palju osavamalt,“ kinnitas ta. Herkel rõhutas eriti Novaja Gazeta ajakirjanike „süstemaatilist tapmist“.
 
Lisaks Herkelile osalevad ENPA 2009. aasta I istungil Eesti delegatsiooni liikmed Kristiina Ojuland, Mailis Reps, Aleksei Lotman ja Indrek Saar.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Lisainfo:
Andres Herkel
50 56540
 
Tagasiside