Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Valge saali foorum püüab leida vastust küsimustele, kuidas Euroopa põhiseaduse lepinguga edasi minna ja mis juhtub, kui leping ei jõustu.

Alates tänasest 2. juunist on Euroopa põhiseaduse leping avatud aruteluks Valge saali foorumil Riigikogu koduleheküljel aadressil https://www.riigikogu.ee/foorum.

Valge saali istung samal teemal toimub 17. juunil kell 13.00.

Peale prantslaste ja hollandlaste "ei"-d Euroopa põhiseaduse lepingule asub Euroopa Liit täiesti uues olukorras, kus pole päris selge, kuidas edasi minna. Seni on lepingu ratifitseerinud kümme riiki, oma referendumit on lähiajal korraldamas Luksemburg, Taani, Portugal, kuid suure tõenäosusega ka Suurbritannia, Iirimaa, Poola ja Tšehhi. On välja pakutud, et Euroopa Liit võiks jätkata ka Nizza lepingu alusel, juhul kui Euroopa põhiseaduse lepingu jõustumine peaks tõepoolest ebaõnnestuma. Kuid on see ikkagi võimalik?

K õige selle taustal tuleb kindlasti vastata ka küsimusele, missuguse hoiaku võtab uues olukorras Eesti ja mida tegelikult tähendaks jätkamine Nizza lepingu alusel? Kas ja kuidas Eesti jätkab Euroopa põhiseaduse lepingu ratifitseerimisega? Kuidas haakub Euroopa põhiseaduse leping Eesti Vabariigi põhiseaduse ja Eesti siseriikliku seadusandlusega? Milline roll oleks Eesti jaoks liidu välisministril ja millised oleksid Euroopa põhiseaduse lepingust loobumise mõjud Eesti välispoliitikale? Milline oleks Euroopa põhiseaduse lepingu mõju Eesti ettevõtjatele? Nendele küsimustele otsib vastust Valge saali foorum Euroopa põhiseaduse lepingu teemal.

Kõik arvamusavaldused foorumi koduleheküljel on oodatud.

Valge saali istungi 17. juunil avab sõnavõtuga Riigikogu esimees Ene Ergma. Ettekannetega esinevad Eesti Juristide Liidu Euroopa Õiguse Ühenduse esimehe Julia Laffranque, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimehe Toomas Luman ja justiitsministri Rein Lang. Peale ettekandeid järgnevad foorumil osalejate sõnavõtud ja arutelu.

Valge saali foorum on avalik. Foorumi käigus koorunud ideed ja strateegiad jäävad Riigikogu valdkondlike komisjonide ja avalikkuse kasutusse.

Tagasiside