Euroopa piiriülene tervishoid loob patsiendile suurema valikuvabaduse
Tänasel sotsiaalkomisjoni istungil toimunud arutelul koos huvigruppidega leiti, et Euroopa piiriülene tervishoid loob patsiendile suurema valikuvabaduse kvaliteetse tervishoiuteenuse saamiseks. Samas tunti muret Eesti patsiendi ravi kättesaadavuse üle.
„Konflikt on skisofreeniline – me tahame, et Euroopas patsiendid liiguksid, aga samas kõik riigid kaitsevad oma turgu. Pigem võiksime Eestis mõelda, kuidas toetada meditsiiniturismi ja teisalt, kuidas panna ka Eesti siseselt tervishoiu raha koos patsiendiga liikuma, et tal tekiks võimalus saada lühema ajaga parimat arstiabi,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
Tsahkna sõnul on mitmel riigil, nagu näiteks Türgi ja Saksamaa, meditsiiniturismile hästitoimivad toetusprogrammid. „Kui välismaalased toovad Eesti meditsiini raha juurde, siis on ka lootust, et võõrsil töötavad Eesti arstid tulevad kodumaale tagasi, ja kokkuvõttes patsiendid võidavad,“ ütles Tsahkna.
Istungil osalesid Eesti Haigekassa, Eratervishoiuasutuste Liidu, Eesti Patsientide Nõukoja, Eesti Arstide Liidu, Eesti Haiglate Liidu ja sotsiaalministeeriumi esindajad.
19. septembril saatis sotsiaalkomisjon Riigikokku esimesele lugemisele tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (481 SE), millega võetakse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv patsiendiõiguste kohaldamise kohta piiriüleses tervishoius. Selle eesmärk on kehtestada eeskirjad EL-i riikide tervishoiuteenustele juurdepääsu hõlbustamiseks, liikmesriikide tervishoiualase koostöö edendamiseks ja patsiendiõiguste kaitseks.
Riigikogu pressiteenistus