Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) valis täna Strasbourgis toimuval täiskogul Euroopa Nõukogu peasekretäriks Alain Berseti (Šveits, SOC). Tema ametiaeg kestab viis aastat.

Peasekretäriks kandideerinud ENPA Eesti delegatsiooni kauaaegne liige ja ENPA auliige Indrek Saar kogus 85 liikme toetuse Berseti 114 hääle vastu. Didier Reynders (Belgia, ALDE) sai 46 häält.

Indrek Saar ütles, et nii nagu Euroopa Nõukogu on just viimastel aastatel olnud kõige raskematel hetkedel Euroopa jaoks suunanäitajaks, oli Eesti omamoodi suunanäitajaks peasekretäri kampaaniat tehes. „Olime esimesed, kes alustasid peasekretäri programmi sõnastamist ja suur osa nendest mõtetest on olnud kampaania diskussioonide keskmes. Usun, et Eesti mõju Euroopa Nõukogu lähiaastate tegevusele on seeläbi veelgi tuntavam, eriti mis puudutab toetust Ukrainale,“ ütles Saar. Ta lisas, et nii tema isiklikult kui ka Eesti välisdiplomaatia on saanud suurepärase kogemuse rahvusvahelise kampaania läbi viimisest ning sellest võib olla kasu meie tulevastele kampaaniatele ja ettevõtmistele.

Eesti delegatsiooni esimehe Liisa-Ly Pakosta sõnul tegi Indrek Saar hea kampaania ja tõi Eesti esile oluliste väärtuste kaitsmise kaudu. „Juba tema jõudmine lõppvooru oli saavutus, nii napp kaotus on talle tegelikult suur tunnustus. Soovin tänada kõiki, kes panustasid Indrek Saare kampaaniasse, tänu millele meie tegevus Euroopa Nõukogus jätkub suurema nähtavuse ja mõjuga,“ ütles Pakosta.

Homme käsitleb assamblee Venemaa Föderatsiooni Ukraina-vastase agressiooni õiguslikke ja inimõiguste aspekte ning Venemaa-vastaste sanktsioonide tõhustamist. Veel on arutelul võitlus kultuurilise identiteedi kustutamise vastu sõjas ja rahus. Neljapäeval otsitakse nii viivitamatuid kui ka pikaajalisi poliitilisi lahendusi, et toetada Ukrainast ümberasustatud inimesi ning arutatakse Georgia demokraatia ees seisvaid väljakutseid.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee täiskogu III osaistungil osalevad Eesti delegatsiooni esimees Liisa-Ly Pakosta ning liikmed Eerik-Niiles Kross, Aleksei JevgrafovReili Rand ja Tõnis Lukas.  

Riigikogu pressiteenistus

Merje Meisalu
tel: 631 6300, 529 9512
e-post: [email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside