VIDEO: Euroopa Liidu asjade komisjon toetab ühise digitõendi kasutuselevõttu
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kiitis tänasel istungil heaks seisukohad EL ühise digitõendi kohta, mis võimaldab piiril kiirelt kontrollida, kas inimene on vaktsineeritud, andnud negatiivse testitulemuse või koroonaviiruse läbi põdenud. Oodatavasti aitab rohelise digitõendi kasutamine taastada riikidevahelist reisimist liidus.
Vaata komisjoni esimehe ja aseesimehe kommentaare. (Autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)
Komisjoni esimees Siim Kallas osutas, et Euroopa Liidu üks hinnatumaid saavutusi on õigus liikmesriikide vahel vabalt liikuda. „Selleks, et ka pandeemia ajal saaks hõlpsamalt reisida, on Euroopa Liit võtnud kiirkorras menetleda rohelise digitõendi eelnõu,“ rääkis esimees. Ta märkis, et eesmärk on digitõendi õiguslik raamistik vastu võtta juunis.
Kallas selgitas, et digitõendi näol on tegu elektroonilise platvormiga, mille kaudu saab esitada tõendeid vaktsineerimise, haiguse läbipõdemise ja negatiivse testitulemuse kohta. „Tõendile kantakse ainult hädavajalikud andmed, see tuleb välja anda kas digitaalselt või paberil ning sellel peab olema unikaalne vöötkood, mis võimaldab tõendi autentsust ja kehtivust kontrollida,“ lausus Kallas. Ta lisas, et digitõendi eesmärk on võimaldada kiiret ja usaldusväärset kontrolli piiril ning vältida võltstõendite kasutamist.
Komisjoni aseesimehe Riina Sikkuti sõnul on väga hea, et Euroopa Liit töötab välja ühtset digitõendit ja liikmesriikidel ei ole erinevad lahendused, samas tuleb tema sõnul tähelepanu tuleb pöörata sellele, et andmete privaatsus oleks tagatud ja kõik saaksid reisida.
„Digitõendi puhul ei teki keskset andmete salvestamise süsteemi. Liikmesriigid ega transpordioperaatorid neid andmeid endale ei salvesta. Digitõendit on võimalik kontrollida nii, et info vaktsineerimisstaatuse või negatiivse testitulemuse kohta saab kinnitust, aga andmeid kellegi andmelattu ei jää,“ ütles Sikkut. Ta toonitas veel, et kõigil peab olema võrdne võimalus reisida. „Digitõend ei takista vaktsineerimata inimeste reisimist. Vastupidi, sellega on võimalik tõestada ka negatiivset testitulemust või haiguse läbipõdemist.“
Digitõend on kavandatud ajutise lahendusena – kui Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kuulutab COVID-19 pandeemia lõppenuks, lõppeb ka rohelise digitõendi määruse kehtivusaeg. Eesti seisukoht on, et loodavat tehnilist lahendust peab tulevikus saama kasutada ka globaalselt. Platvormi loomiseks plaanib Euroopa Liit eraldada 49 miljonit eurot.
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]