Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja väliskomisjon arutasid tänasel istungil Ühendkuningriigi referendumi tulemust ning toetasid valitsuse seisukohta, et Euroopa Liit peab lahkumisläbirääkimistel tegutsema kooskõlastatult ning need ei tohi toimuda brittidele kättemaksmise vaimus.

Istungil rõhutati, et Ühendkuningriigile tuleb pärast referendumil langetatud otsust anda aega Euroopa Liidust väljaastumise läbirääkimiste alustamiseks.

„Referendum on demokraatlik protsess ja tuleb austada briti rahva otsust, meeldib see meile või mitte,“ ütles Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling. „Tuleb leida rahumeelne tee Ühendkuningriigi lahkumiseks Euroopa Liidust ja olla tasakaalukad lahenduste leidmisel. Selleks on britid palunud aega vähemalt oktoobrini, mis on mõistlik ning teenib kõikide osapoolte huvisid,“ lisas Palling.

Väliskomisjoni esimees Sven Mikseri sõnul tuleb nii Eestis kui teistes liikmesriikides toimunut kainelt analüüsida, enne kui hakata tegema järeldusi brittide lahkumisotsuse põhjuste kohta. “Euroopa Liidu poolt oleks vale püüda Suurbritanniat kiirustama survestada või demonstratiivselt karistada,” ütles Mikser. “Täpselt samamoodi oleks aga vale endale tuhka pähe raputada ja süüdistada briti otsuses meid, see tähendab Euroopa Liidu ülejäänud liikmeid, või Liidu institutsionaalset ülesehitust,” lisas ta.

Istungil osalenud peaminister Taavi Rõivase sõnul ei saa läbirääkimisi alustada enne, kui britid ei ole esitanud väljaastumise teadet. Peaministri sõnul peavad edasised sammud seoses lahkumisläbirääkimistega toimuma liigse viivituseta, kuid ka liigse ajasurveta. Ta rõhutas, et kindlasti ei tohiks pidada eelläbirääkimisi kitsamas ringis, vaid ühisosa tuleks leida kõikide liikmesriikide osalusel.

Eesti seisukohti Ühendkuningriigi lahkumisläbirääkimiste suhtes esindab homme algaval Euroopa Ülemkogul peaminister Taavi Rõivas. Ülemkogu päevakavas on ka ränne, tööhõive, majanduskasv ja investeeringud ning välissuhted.

 

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside