Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja väliskomisjon kinnitasid tänasel erakorralisel istungil Eesti seisukohad ning toetasid konsensuslikult Ukrainale selge Euroopa Liidu liitumisperspektiivi ja kandidaatriigi staatuse andmist.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Siim Kallas märkis, et Eesti on alati toetanud Ukraina liitumist Euroopa Liiduga. „Nüüd, mil riik võitleb peale oma vabaduse ja püsimajäämise ka kogu Euroopa eest, on selle perspektiivi andmine veelgi tähtsam. Peame andma Ukrainale selge signaali, et teda oodatakse Euroopa Liitu,“ lausus Kallas. Ta lisas, et Euroopa Liiduga liitumine on Ukraina ja riigi rahva enamuse väljendatud soov.

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson osutas, et Riigikogu kutsus liikmesriike Ukrainale ELi kandidaatriigi staatuse ja NATO liikmesuse saavutamise teekaardi andma 23. veebruaril vastu võetud avalduses. Mihkelson märkis, et kandidaatriigi staatuse saamine oleks ukrainlastele Vene agressiooni tingimustes suureks toeks. „Tähtis on, et EL toetaks Ukrainat ühenduse liikmeks saamiseks valmistumisel. Eesti on valmis Ukrainaga oma ELiga liitumise kogemust jagama ja riiki ühendusega liitumise protsessis toetama,“ sõnas Mihkelson.

Komisjonide kinnitatud seisukohtades osutatakse ka, et Eesti peab oluliseks, et Euroopa Liit lepib kiiresti kokku järgmised konkreetsed ja ambitsioonikad sammud Ukraina ELiga integreerumise teel.

Väliskomisjoni liige Henn Põlluaas tõi välja, et toetada tuleb Ukraina NATO liikmelisust ja teha ettepanek selle arutamiseks. „Ukraina on Euroopa riik, strateegiliselt oluline riik ja nende julgeolek läheb kõigile korda. Ukrainlased on näidanud, et nad ei karda Venemaaga võidelda, ja ainuüksi seetõttu on selge, et Ukraina sobib NATO liikmesriigiks,“ lausus Põlluaas.

Ukraina esitas ELiga liitumise avalduse esmaspäeval. Seejärel võtsid üheksa liikmesriigi presidendid vastu ühisavalduse, et toetada Ukrainale kandidaatriigi staatuse andmist. Teisipäeval kinnitas Ukrainale selge ELi perspektiivi andmise vajadust Euroopa Parlament.

Istungil märgiti, et Ukrainale ELiga liitumise perspektiivi ja kandidaatriigi staatuse andmine peab toimuma kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikliga 49 ning liikmesriigiks saamine on keerukas ja aeganõudev protsess. Liikmeks saamine eeldab, et kandidaatriigil on stabiilsed institutsioonid, mis tagavad demokraatia, õigusriigi ja inimõigused ning rahvusvähemuste austamise, toimiva turumajanduse ning suutlikkuse toime tulla konkurentsi ja turujõudude survega Euroopa Liidus. Liikmesus eeldab kandidaadi suutlikkust võtta liikmesusest tulenevaid kohustusi, sealhulgas poliitilise, majandus- ja rahaliidu eesmärkide täitmine.

Istungil osales ja tutvustas valitsuses eile toetust leidnud seisukohti välisminister Eva-Maria Liimets. Euroopa Liidu asjade komisjon ja väliskomisjon otsustasid seisukohti toetada. Peaminister Kaja Kallas palub Ukrainale kandidaatriigi staatuse andmisele toetust ka ELi juhtidelt järgmisel nädalal Prantsusmaal toimuval ELi riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside