Riigikogu komisjon otsustas pakendijäätmete vähendamise ambitsiooni tõsta
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon jätkas täna arutelu pakendite ja pakendijäätmete algatuse osas ning otsustas valitsuse esitatud seisukohti muuta.
Komisjoni esimees Liisa Pakosta avaldas heameelt, et komisjon otsustas Eesti seisukohta pakendijäätmete piiramise osas oluliselt ambitsioonikamaks muuta. „Komisjoni tänase otsuse järgi läheb Eesti läbirääkimistele seisukohaga, et liikmesriikide üldine eesmärk võiks olla pakendijäätmete teket vähendada 15 protsenti 2040. aasta asemel juba 2035. aastaks,“ ütles Pakosta. Ta lisas, et komisjon täiendas ka ülepakendamist käsitlevat seisukohta, rõhutades, et tühja ruumi peaks pakendis olema võimalikult vähe. „Praegune ülepakendamine ja pakenditega raiskamine käib ju kõik meie laste ja meie kõigi elukeskkonna arvelt.“
Komisjoni aseesimees Maria Jufereva-Skuratovski ütles veinipakendite korduskasutuse eesmärkidest rääkides, et oleks mõistlik, et veine tootvad riigid koguksid võimalikult palju veinipudeleid uuesti kokku ja kasutaksid neid korduvalt. Ta lisas, et Eesti ja teiste riikide puhul, kus veinitööstust ei ole, on asjakohane eesmärk, et pudeleid toodaks võimalikult palju klaastaara konteineritesse, et neid saaks taaskasutada uute pudelite tootmisel.
Euroopa Liidu algatuse järgi peavad liikmesriigid soodustama korduskasutussüsteemide laiemat kasutamist, ettevõtjatel tekib kohustus pakendeid vähendada ja tarbetuid pakendeid vältida, samuti on kavas keelata eksitavad pakendid, mis näiteks topeltpõhja abil tekitavad mulje, justkui oleks neis toodet rohkem.
Tarbetu pakendamise lõpetamiseks soovitakse algatuse järgi piirata näiteks ühekordsete pakendite kasutamist restoranides ja kohvikutes kohapeal toidu ja joogi serveerimiseks, minišampoonipudelite ja muude väikepakendite kasutamist hotellides ning puu- ja köögiviljade üksikult pakendamist. Kiirtoiduketid peavad algatuse järgi pakendama 2030. aastaks 20 protsenti toidust ringlusse võetavasse pakendisse.
Istungil osales Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Kätlin Roose.
Lisainfo: Liisa Pakosta tel 502 6191
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]