Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed Riina Sikkut ja Anti Poolamets osalevad Euroopa tuleviku konverentsil, mis toimub täna ja homme Euroopa Parlamendis Strasbourgis Prantsusmaal. Videosilla vahendusel osalevad ka komisjoni esimees Siim Kallas ja liige Oudekki Loone.

Täna ennelõunal toimuvad arutelud töögruppides. Anti Poolamets osaleb Euroopa demokraatia ja Riina Sikkut digitaalse ülemineku töögrupis, mida ta juhib koos Soome saadiku Elina Valtoneniga. Oudekki Loone osaleb rände ja Siim Kallas majanduse töögrupi arutelus. Töögrupid alustavad oma töös uut etappi, kus algavad arutelud kodanike paneelide soovituste üle eesmärgiga formuleerida neist ettepanekud täiskogule esitamiseks. Seejärel on täna ja homme kavas viis plenaarsessiooni, kus on päevakorras arutelud teemadel noored, haridus ja kultuur; Euroopa Liidu roll maailmas; tugevam majandus, sotsiaalne õiglus ja töökohad; digitaalne areng ning ränne.

Riina Sikkut keskendus oma sõnavõtus digitaristu usaldusväärsusele. Ta märkis, et kodanike soovitused on väga põhjalikud – välja on toodud nii valeuudised, GDPR andmekaitsemäärus kui ka mure massilise järelevalve pärast. „Peame kõikide nende aspektidega tegelema ka oma töögrupi lõppsoovitustes. Aga selleks, et saaksime täiel määral digivõimalusi ära kasutada, on meil vaja usaldusväärset üle-euroopalist digiidentiteeti ning turvalist viisi, kuidas dokumente allkirjastada ja andmeid jagada,“ sõnas Sikkut. Ta toonitas, et digitaalne ühiskond peab oma kodanike usalduse välja teenima.

Anti Poolamets ütles, et ajal, mil pommid langevad, tuleks väärtustest rääkimise asemel saata abi ja mõelda reaalsetele humanitaarülesannetele. „Tegelikult vajame rohepöörde eesmärke just praegu, et saavutada energiasõltumatus,“ lausus Poolamets. Veel toonitas ta, et Euroopa Liidu aluslepinguid ei tohiks muuta.

Euroopa tuleviku konverentsi Eesti delegatsiooni liikmed Anti Poolamets ja Riina Sikkut Strasbourgis

Euroopa tuleviku konverents on kodanike juhitud arutelusari, mis võimaldab inimestel kogu Euroopast jagada oma ideid ja aidata kujundada meie ühist tulevikku. See toimub mitmekeelsel digiplatvormil, kus iga eurooplane saab mõtteid jagada, ning nii riiklike kui ka Euroopa kodanike paneelarutelude kaudu.

Arutelude tulemusi kasutatakse konverentsi täiskogul. Konverents kui avalik foorum annab võimaluse pidada kodanikega avatud, kaasavat ja läbipaistvat arutelu mitmesuguste prioriteetide ja probleemide üle.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside