Palling: kõik rahvusvahelise kaitse taotlejad tuleb registreerida ja turvalistest riikidest saabujad tagasi saata
Euroopa Liidu asjade komisjon kuulas täna ära Eesti seisukohad homme toimuval erakorralisel Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste nõukogu istungil, kus Eestit esindavad justiitsminister Urmas Reinsalu ja siseminister Hanno Pevkur.
Komisjoni esimees Kalle Palling rõhutas, et kõik rahvusvahelist kaitset saada soovivad inimesed tuleb nende saabumisel koheselt registreerida. „Oleme valmis aitama, Frontex’i tugi on olemas, aga täna on olukord üle piiri läinud,“ ütles Palling. Ta oli resoluutne öeldes, et kõik Euroopasse saabuvad põgenikud tuleb registreerida. „Kellel on alus, saavad sisse, kellel pole, saadetakse tagasi turvalisse riiki,“ ütles ta.
Palling oli kriitiline Kreeka ja Itaalia suhtes. „Nad ilmselt loodavad, et parem kui need inimesed oleksid kusagil mujal, ei registreeri neid ja saadavad nad edasi,“ kõneles Palling. „Pool aastat oleme rääkinud registreerimise vajalikkusest, aga sisuliselt oleme siiani samas seisus, kus eelkõige Itaalias ja Kreekas ei ole enam põgenikke.“
Palling avaldas lootust, et teiste liikmesriikide survel hakatakse registreerima kõiki saabujaid. Ta möönis, et rändekriisi tagajärgedes on lihtne süüdistada Saksamaad ja Rootsit, kes on pagulasi avasüli vastu võtnud, kuid algpõhjus on selles, et Kreeka ja Itaalia lasevad inimesed lihtsalt riikidest läbi. Tehniliste detailide nõudmise asemel tuleb tema sõnul reaalselt piirivalvet tugevdada, mis tähendaks inimeste mitte lubamist EL-i enne menetluse läbiviimist.
Siseminister Hanno Pevkur täiendas Pallingut öeldes, et ülioluline on koostöö nii liikmesriikide vahel kui erinevate agentuuridega. Pevkuri sõnul antakse homme siseministrite erakorralisel kohtumisel tugev signaal, et Euroopa Liitu sisenevatele isikutele tuleb teha turvakontroll ja võtta sõrmejäljed.
11. novembri seisuga on 40 protsenti kõikidest Kreekas esitatud rahvusvahelise kaitse taotlustest teinud Süüriast tulnud põgenikud. Üllatuslikult on sama näitaja Itaalia kohta 0,2 protsenti, mida võib siseministri sõnul selgitada sellega, et põgenikud tõesti ei tee varjupaiga taotlust Itaalias või laseb Itaalia põgenikud lihtsalt läbi ja ei registreeri neid.
Homsel justiits- ja siseküsimuste erakorralisel nõukogul arutlusele tulevad küsimused puudutavad lisaks Euroopa Liidu välispiiride tugevdamisele, veel lennureisijate andmete kogumist ka Euroopa siselendudel, tulirelvade direktiivi muutmist, infovahetust. Eraldi punktina käsitletakse võitlust terrorismi rahastamiskanalite tõkestamiseks.
Justiitsministrid käsitlevad kolmandatest riikidest pärit isikuid puututava karistusregistri infovahetust, terrorismi kriminaliseerimise laiendamist ja kriminaalvaldkonna järelevalvet fookusega islami ekstremismile.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]