Palling: Euroopa Liit vajab liikmesriikide parlamentide rolli suurendamist
Kaheksa rahvusparlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoni esimeest saatsid seoses Ühendkuningriigis eelseisva rahvahääletusega Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile pöördumise, milles rõhutavad liikmesriikide parlamentide rolli suurendava reformi läbiviimise vajadust Euroopa Liidus.
„Rahvusparlamentide tugevam roll on tähtis nii Ühendkuningriigi rahvale, kes sel nädalal otsustab oma riigi jäämise üle Euroopa Liitu, kui ka allakirjutanud liikmesriikide parlamentidele,“ ütles Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling. „Ühendkuningriigi jäämine Euroopa Liitu on Eesti ja kogu Euroopa Liidu huvides.“
„Oma kirjaga anname Ühendkuningriigi rahvale märku oma toetusest ja palume pöördumises kiiresti rakendada juba varem heakskiidetud põhimõtteid, mis jõustuvad juhul kui Ühendkuningriik otsustab jääda Euroopa Liidu liikmeks,“ ütles Palling.
Läbi kavandatava reformi tekiks liikmesriikide parlamentidel õigus tõsta Euroopa Liidu asjade menetluses nii-öelda punane kaart. „Vähim, mis selle ettepanekuga saavutatakse, on olukord, kus Euroopa Komisjoni volinikud hakkaksid enne uute Euroopa Liidu algatuste arutelu senisest enam läbi rääkima liikmesriikide rahvaesindajatega,“ selgitas Palling.
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon toetas pöördumist oma 30. mai istungil. Konsensuslikult leiti, et nii-öelda punase kaardi idee pole tekitada liikmesriikide parlamentidest lisa vetopunkt, vaid see on vahend, mis tagab Euroopa Komisjoni tihedama suhtluse rahvusparlamentidega, et selgitada oluliste algatuste sisu ja mõju.
Eesistuja Tuskile saadetud pöördumisele on alla kirjutanud Bulgaaria, Taani, Eesti, Läti, Leedu, Hollandi alamkoja ning Poola parlamendi alam- ja ülemkoja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehed.
Tänavu veebruaris leppisid Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid kokku rahvusparlamentide rolli suurendavas lahenduses Euroopa Liidu tuleviku kujundamisel. Lepe väljendab soovi säilitada Euroopa Liidu ühtsus ja tuua otsustusprotsess kodanikele lähemale.
Rahvusparlamentide rolli suurendamine Euroopa Liidu õigusloomes on üks Ühendkuningriigi ettepanekutest, mis jõustub, kui britid otsustavad referendumil Euroopa Liitu jäämise poolt. Nii-öelda punase kaardi ettepaneku kohaselt peaks nõukogu peatama eelnõu menetluse, kui selle vastu on üle 55 protsendi rahvusparlamentidest. Eile Tuskile saadetud pöördumisele allakirjutanud riikide valitsused on seda ideed konsensuslikult toetanud.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]