Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling rõhutab, et Euroopa Liidu jaoks on Atlandiülese Kaubandus- ja Investeerimispartnerluse (TTIP) lepingu läbirääkimistel keskkonnakaitse sama tähtsal kohal kui ärihuvid.

„Kui Eesti liitus Euroopa Liiduga, valisime teadlikult avarama turu, kasvades 1,3 miljoni tarbijaga turult 500 miljoni tarbijaga turuks,“ ütles Palling. „Hetkel oleme samuti strateegiliste valikute ees, kus parem heaolu on seotud suurema turu ja ekspordi kasvuga.“ Ta lisas, et ühendades USA ja Euroopa Liidu turud on meie majandusliku arengu väljavaated paremad.

„Vabakaubanduslepingu eesmärk on kaubandussuhete arendamine ja seda keskkonda hoides,“ kinnitas Palling. Tema sõnul ei tähenda USA nõudmised läbirääkimistel, et Euroopa Liit annab kohe järele.

Pallingu sõnul on nii USA-l kui ka Euroopa Liidul õigus esitada läbirääkimistel oma seisukohti ja kõnelustel lähtutakse põhimõttest – kuni pole kõiges kokku lepitud, pole midagi kokku lepitud. Ta rõhutas, et Euroopa Liidu jaoks on keskkond ja keskkonnakaitse olnud alati olulisel kohal.

Ka Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström on öelnud, et avalikuks saanud informatsioon läbirääkimistest peegeldab mõlema poole positsioone ja selles pole midagi üllatuslikku, et Euroopa Liidu ja USA seisukohad valdkonniti erinevad.

Euroopa Liit ja USA kavandavad vabakaubandustsooni, kus elab 850 miljonit inimest. Eesmärk on elavdada piirangute vähendamise ja tariifide alandamisega poolte kaubavahetust veelgi. Juba praegu ekspordib USA iga päev Euroopasse kaupu üle 730 miljoni dollari eest. USA jaoks on suurim ekspordi turg Saksamaa, kus Pallingu sõnul on üllatuslikult suurim vastasseis leppele.

Londoni Centre for Economic Policy Researchi uuringu andemetel peaks kavandatav lepe ergutama Euroopa Liidu majandust aastaks 2027 120 miljardi euro ja USA majandust 95 miljardi euro võrra.

Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside