Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling kohtus eile Berliinis Bundestagi digitaalküsimuste komisjoni liikmetega, et innustada neid järgima Eesti eeskuju ja kehtestama tänapäevased reeglid digitaalsete platvormide jaoks.

Ostjaid ja müüjaid kokku tuues on need platvormid laiendanud valikut tarbijate jaoks ja loonud uusi võimalusi ettevõtjatele ja idufirmadele. Riigikogu hakkab lähiajal menetlema eelnõu, mis reguleeriks ühisturul esimesena selliseid platvorme nagu Uber või Euroopat vallutavad Eesti firmad Taxify ja Wisemile.

“Need platvormid võivad suurendada valikuvõimalusi ja luua eurooplaste jaoks uusi majanduslikke võimalusi. Aegunud reeglistik ei lase paljudel riikidel digitaalse majanduse eelistest kasu lõigata. Eesti on teejuhiks, töötades välja tänapäevaseid regulatsioone, mis sobivad selleks eesmärgiks,” ütles Kalle Palling.

Euroopa on saanud järjest teadlikumaks sellest, millist kasu võivad uued tehnoloogiad nagu Uber tuua tarbijatele, tööotsijatele või linnadele. Hispaania, Itaalia ja Saksamaa konkurentsiametid on öelnud, et Uber suurendab konkurentsi transpordisektoris, ning on kutsunud üles viima läbi reforme. Eelmisel kuul võttis Euroopa Parlamendi siseturukomisjon vastu raporti, milles liikmesriikidel soovitatakse tungivalt kaotada ajast maha jäänud kunstlikud tõkked, mis takistavad tellitavate teenuste platvormide kasvu.

“Tehnoloogia võimaldab meil kasutada olemasolevaid ressursse nutikal ja paindlikul viisil. Reeglid peaksid olema sama nutikad ja paindlikud, keskendunud tulemusele nagu turvalisus või tarbija kaitsmine, mitte meetmetele, millega neid tulemusi saavutatakse,” selgitas Palling. “Eriti kui silmas pidada praegust majanduslikku olukorda paljudes Euroopa riikides, aitavad uued platvormid nagu Uber töötuid tagasi tööturule ja annavad võimaluse kõikidele inimestele, kes tahavad rohkem tööd teha. Poliitikud võiksid sellest võimalusest kinni haarata, kaitstes samal ajal tarbijaid ajakohastatud ja mõistlike reeglitega.”

Sellistest platvormidest nagu Uber, Taxify ja Wisemile võib olla kasu nii kohalikele omavalitsustele kui valitsustele, sest nad toovad senini varjus olnud majandustegevuse valguse kätte. Eesti on juba liider lihtsate elektrooniliste maksudeklaratsioonide esitamise valdkonnas – enamik eestlasi esitavad oma tuludeklaratsiooni kõigest mõne klikiga internetis. Selle aasta alguses kuulutas maksu – ja tolliamet, et hakkab tegema koostööd Uberiga autojuhtide maksudeklaratsioonide esitamist lihtsustava digitaalse maksuplatvormi loomiseks.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
kati.varblane@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Tagasiside