Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised on Eesti peamised seisukohad Euroopa Liidu 2028. aastal algava pikaajalise eelarve ja ühtekuuluvusfondi läbirääkimistel.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Liisa Pakosta märkis, et juba järgmisel aastal peab olema üheselt selge, et vähemalt Ukraina ja Moldova liitumiseks on ka rahalised ettevalmistused kokku lepitud ja tehtud. „Euroopa Liidu eelarvet suurendati ka Eesti liitumiseks, nüüd on meie kord seda Ukraina ja teiste liituvate riikide jaoks vedada. Varajane Eesti prioriteetide seadmine aitab suuremat eelarvet saavutada,“ rõhutas Pakosta.

„Eesti peab eest vedama ka Euroopa kaitsevõime tõstmist, kust on praegu puudu vähemalt 600 miljardit eurot. Mõlemad teemad on sellised, kus tuleb veenda ka teisi liikmesriike,“ lausus Pakosta. „Igal juhul tuleb vältida raskete eelarvevaidluste lükkamist umbmäärasesse tulevikku, kuivõrd see vähendab ka rindel sõdivate Ukraina sõdurite motivatsiooni.“

Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann osutas, et kui kinnitame Eesti esialgsed seisukohad pikaajalise eelarve ja ühtekuuluvuspoliitika tuleviku kohta juba praegu, saame leida riike, kes mõtlevad samuti, ja üheskoos pikaajalist eelarvet meile sobivas suunas mõjutada juba enne, kui Euroopa Komisjon eelarve ettepaneku esitab.

„Eelarvega koos tuleb rääkida ühtekuuluvuspoliitika tulevikust. Soovime, et ses osas jätkuks praegused reeglid, mis väldivad riigi toetuste järsku vähenemist, kui riigi jõukus kasvab,“ sõnas Akkermann. „Ühtlasi on väga tähtis panna rõhku Euroopa riikide omavahelisele koostööle, et siseturg toimiks tõhusalt ja Euroopa Liidu konkurentsivõime paraneks.“

Euroopa Komisjon esitab hiljemalt järgmise aasta juunis ettepaneku Euroopa Liidu uueks pikaajaliseks eelarveks, seal hulgas fondide ja programmide suuruse kohta.

Eesti raamseisukohti 2028. aastal algava Euroopa Liidu pikaajalise eelarve läbirääkimisteks ja ühtekuuluvuspoliitika tulevikuks tutvustavad Rahandusministeeriumi Euroopa poliitika talituse analüütik Karin Kondor-Tabun ja välisvahendite talituse juhtaja Triin Tomingas.

Riigikogu konverentsisaalis kell 13.30 algavat avalikku istungit saab jälgida veebiülekandes Riigikogu kodulehel. Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Lisainfo: Liisa Pakosta tel 502 6191

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside