Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Kalle Pallingu kohtumisel Norra Euroopa Majanduspiirkonna ja Euroopa Liidu asjade ministri Elisabeth Aspakeriga oli tähelepanu keskmes Eesti kogemus jagamismajanduses ja sellest tulenev kasu kliimapoliitika eesmärkide saavutamisel.

„Soovime olla esimene riik Euroopas, kes seadustab sõidujagamise, mis aitab saavutada ka kliimapoliitika eesmärke,“ ütles Palling. Ta rõhutas, et andes seadusliku jõu jagamismajandusele, ei tohi diskrimineerida majanduse traditsioonilisi harusid. Ka maksustamise küsimuses on neid vaja võrdselt reguleerida.

Palling ütles Norra kolleegile, et jagamismajandusele on vaja Euroopas luua sobilik keskkond, et regulatsioonid ei jääks uue majanduse arengut pärssima. Ta lisas, et majanduskomisjon arutab eeloleval nädalal ühistranspordiseaduse muudatust, mis reguleerib kokkuleppevedude osutamist ja loodetavasti võtab Riigikogu seaduse vastu enne suve.

Palling viitas senisele kogemusele teistes riikides, kus on näha, et sõidujagamine ei võta kliente ära mitte taksoturult, vaid vähendab eraautode kasutamist. „Üha rohkem inimesi eelistab perre teise auto ostmise asemel kasutada sõidujagamise teenust, mis vähendab liikluskoormust, inimeste kulusid liiklemisele ja aitab pakkuda lahendusi kliimapoliitika eesmärkide saavutamisel,“ rääkis Palling.

Aspaker ja Palling tõdesid, et Eesti ja Norra prioriteedid Euroopas on küllaltki sarnased. Ühe prioriteedina peatuti kohtumisel energiajulgeolekul, samuti räägiti digitaalsest ühisturust, e-lahendustest ja Eesti e-residentsusest.

Pallingu avaldas lootust, et Eesti e-lahenduste eeskujul on üle Euroopa võimalik luua sarnane infrastruktuur ja riikide andmebaaside ristkasutus aitab kaasa ka migratsioonikriisi ohjamisele. „Andes igale migrandile e-identiteedi, mis arvestab ka isiku sõrmejälgi ja silmaiirist, on võimalik nende liikumist praemini jälgida ja suunata,“ ütles Palling.

Rääkides rändekriisist, ütles Palling, et mittetulundusühingutel on hea kogemus töös migrantidega ja nad on palju panustanud rändekriisiga toimetulekuks. Palling tänas Norrat Eesti mittetulundusühingute toetamise eest.

Fotod kohtumiselt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside