Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu liikmesriigid peavad kiirelt tööle saama põgenike ümberpaigutamise süsteemi ning kokku leppima turvaliste lähteriikide nimekirja, ütles Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Kalle Palling.

„Tänane olukord, kus põgenikud on liikunud peamiselt Saksamaale, Rootsi ja Soome ning Kreekast ja Itaaliast on keeruline leida inimesi, kes oleksid valmis kusagile mujale ümber paiknema kui eeltoodud riikidesse, ei saa kesta pikalt,“ ütles Kalle Palling. „Kuigi nende riikide puhul on tegemist väga avatud ja abivalmis riikidega, on ka nende võimekusel tegeleda lühiajaliselt väga suure hulga pagulastega siiski piir.“

Sel aastal prognoositakse Rootsi saabuvate põgenike arvuks 160 000 inimest. Eesti on seni nõustunud 573 põgeniku vastuvõtmisega 2 aasta jooksul.

„Turvaliste lähteriikide nimekirja on vaja, et nendest riikidest tulevad inimesed saaks operatiivselt Euroopa Liidu piirilt koduriiki tagasi saata ning see võimaldaks kiiremini aidata  põgenikke, kes kaitset ja abi kõige enam vajavad,“ märkis Palling

Turvaliste lähteriikide nimekiri hõlmaks riike, kus ei ole sõda ega tagakiusamist ehk neist riikidest tulevad inimesed rahvusvahelist kaitset ei vajaks. Nimekirja loomine võimaldaks näiteks majanduslikel põhjustel tööotsijatena Euroopa Liitu tulnud inimesi senisest operatiivsemalt koduriiki tagasi saata.

Sel aastal on Euroopa Liitu sisenenud tulnud ligi 770 000 põgenikku, sealjuures oktoobrikuu jooksul üle 200 000 põgeniku.

Siseminister Hanno Pevkur andis ELAKile täna ülevaate Eesti seisukohtadest 9. novembril toimuval erakorralisel justiits- ja siseküsimuste nõukogu istungil, kus tuleb arutamisele rändekriis. Pevkur kinnitas, et istungil ei ole kavas teha uusi kokkuleppeid rändeküsimustes ning eelkõige toimub seal riikidevaheline infovahetus põgenike vastuvõtmise üle.

Fotod

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside