Euroopa Liidu rahvusparlamentide esindajad arutasid Euroopa julgeolekut ja demograafilisi suundumusi
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed osalevad Budapestis Euroopa Liidu rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide täiskogu istungil (COSAC), kus tänastel sessioonide istungitel keskenduti Euroopa demograafilistele suundumustele ja sellega seotud tegevustele ning Euroopa julgeolekule ja kaitsele.
Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Peeter Tali võttis sõna sessioonil, mis käsitles Euroopa julgeolekut ja kaitset. Ta rõhutas, et Venemaa sõja tõttu Ukrainas peab Eesti vajalikuks kiiresti suurendada Euroopa kaitsevalmidust. „Selle saavutamiseks tuleks analüüsida täiendavaid ELi rahastamisallikaid eesmärgiga muuta enne ELi uue pikaajalise eelarve perioodi algust 2028. aastal kättesaadavaks vähemalt 100 miljardit eurot. Ühe võimaliku lahendusena toetame solidaarset ELi kaitsevõlakirjade väljastamist, et kiiresti vähendada Euroopa strateegilise kaitse puudujääke,“ ütles Tali. Ta toonitas, et uute kavade ja uute võimekuseesmärkide vastuvõtmine ei ole realistlik, kui ei tagata ka piisavaid kaitsekulutusi. „2% SKTst ei ole enam piisav ja on vaja arutada kõrgemat kaitsekulutuste eesmärki,“ rõhutas Tali.
ELAKi liige Riina Solman kõneles Euroopa demograafiamuresid käsitleval sessioonil. Ta avaldas heameelt, et on riike, mis on teinud perekonnad oma tähtsaimaks prioriteediks. „Ungari, kes on selle kohtumise võõrustaja, on kindlasti üks neist riikidest, ja peresõbralike algatuste hea näide. Kuid õudne on peaminister Viktor Orbani käitumine, kes räägib palju demograafiast, räägib rohkemate laste saamisest – ja ta leiab ikkagi, et Putiniga võib kätt suruda! Putiniga, kes tapab lapsi ja perekondi Euroopas, küüditab Ukraina lapsi Venemaale vastu nende endi tahtmist,“ ütles Solman. Ta rõhutas, et sellega ei tohi leppida! „Seda enam, et madal sündimus ei ole enam ainult Euroopa probleem – suurem osa maailmast on viimastel aastatel näinud sündimuse järsku langust. Kui me tahame lahendada iibe languse probleemi, peame tegema koostööd, jagama oma teadmisi ja kogemusi,“ märkis Solman oma sõnavõtus.
COSAC on 27 liikmesriigi rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjone ühendav koostööformaat.
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]