Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni kohtumisel Euroopa Komisjoni julgeolekuvolinik Julian Kingiga räägiti Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisest, andmete vabast liikumisest, võitlusest küberkuritegevuse ning terrorismiga.

Komisjoni esimees Toomas Vitsut tutvustas volinikule Eesti eesistumise ajal parlamendi eestvedamisel toimuvaid konverentse ja peateemasid, tõstes esile arutelu Euroopa Liidu tuleviku ja rahvusparlamentide rolli üle. Rääkides julgeolekust tõdes Vitsut, et see on väga lai valdkond, kus tuleb parema tulemuse saavutamiseks keskenduda mõnele kitsamale osale.

Volinik Kingi hinnangul võiksid selleks olla küberjulgeolek ja küberkuritegevuse vastu võitlemine. Volinik rääkis, et kõik need erinevad väljakutsed eeldavad tugevat koostöötahet ja infovahetust liikmesriikide vahel.

Kingi sõnul on Euroopa Komisjonilt oodata uusi lahendusi, kuidas Euroopa Liidu riigid saaksid julgeolekuinfot omavahel paremini jagada ja avaldas lootust, et eesistujana liigub Eesti nende teemaga jõudsalt edasi. Näitena tõi ta biomeetrilised andmed ja inimeste reisiinfo, mis peab politseinikele ja piirivalvuritele kiiresti kättesaadav olema.

Komisjoni liige Marinne Mikko tõstatas kohtumisel küsimuse tasakaalust kodanike põhiõiguste ja julgeoleku tagamiseks vajalike andmete jagamise vahel. Ta meenutas, et veel mõni aeg tagasi oli kaalukauss Euroopas kodanike põhiõiguste poole kaldu. Mikko uuris, kas julgeolekuolukorra muutudes on ka see tasakaal muutunud. Volinik King märkis, et debatt selles osas jätkub.

Komisjoni liige Taavi Rõivas rõhutas, et andmebaaside ühendamine ja andmete vahetamine teeb lihtsamaks terroristide tegevuse tõkestamise ja tabamise piiridel. „See on märksa rohkem kui tehniline küsimus, sest palju sõltub erinevate riikide ja julgeolekuasutuste valmisolekust viia andmevahetus uuele tasemele,“ ütles Rõivas ja tunnustas volinik Kingi tema pädevusse kuuluva tegevuse eest. Rõivas lisas, et küberkaitse valdkonnas on Euroopa Liidul võimalus teha koostööd NATOga, mille küberkaitsekoostöökeskus asub Tallinnas.

Komisjoni liige Oudekki Loone tõstatas kohtumisel küsimuse organiseeritud kuritegevuse tõkestamisest, eriti inimsmugeldamise ja küberkuritegevuse kontekstis. Ka King pidas seda oluliseks valdkonnaks, mille vastu võitluses tagab edu liikmesriikide koostöö, viidates lähiajal ilmuvale tegevusplaanile.

Komisjoni esimees Toomas Vitsut edastas volinik Julian Kingile kutse osaleda Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames novembris Tallinnas toimuval rahvusparlamentide Euroopa asjade komisjonide esindajate konverentsil julgeoleku paneeli peaesinejana.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside