Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) toetas valitsuse seisukohti Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteetide osas kooskõlas valdkondlike komisjonide arvamustega.

Komisjoni esimees Toomas Vitsut rõhutas, et lisaks parlamendis ja valitsuses Eesti eesistumise prioriteetide läbitöötamisele on oluline anda selge sõnum ka Eesti inimestele, mida me kavatseme Eesti eesistumise ajal saavutada.

Peaminister Jüri Ratas andis Euroopa Liidu asjade komisjonile ülevaate Eesti Euroopa Liidu Nõukogu prioriteetidest, kus peamised märksõnad on uuendusmeelne, kaasav ja turvaline Euroopa, millele lisandub läbivalt digitaalne mõõde.

Peaminister selgitas komisjonile, et kindlasti jätkab Eesti lahenduste otsimist teemadele, mida Malta oma eesistumise ajal on tõstatanud. Valitsusjuht pidas positiivseks kui Eesti suudab edasi liikuda konkreetsete asjadega, mis on Euroopas olulised. Näitena tõi ta noorte tööhõive, digitaalsed lahendused.

Eesti eesistumise programm toetub neljale põhivaldkonnale – avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopa, turvaline ja kaitstud Euroopa, digitaalne Euroopa ja andmete vaba liikumine ning kaasav ja kestlik Euroopa.

Kultuurikomisjon märkis, et Eesti eesistumise eesmärkide seas võiks esile tõsta kutsehariduse temaatika. Majanduskomisjon leidis, et tähtis on hoida fookuses lennuühendusega seotud küsimusi. Maaelukomisjon juhtis tähelepanu, et kõigi liikmesriikide põllumeetele peaksid olema tagatud võrdsed konkurentsitingimused. Riigikaitsekomisjoni hinnangul on oluline Euroopa Liidus NATO kriisireguleerimise õppusega sarnase õppuse korraldamine.

Riigikogu valdkondlikes komisjonides toimunud prioriteetide arutelu tagasisidet arvestab valitsus eesistumise täpsema programmi koostamisel, mis esitatakse kabinetinõupidamisele mais.

ELAKi algatusel on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteetide arutelu oluliselt tähtsa riikliku küsimusena kavandatud 16. maiks.

Valitsus kinnitab täpse eesistumise programmi 22. juunil.  

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside