Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitas tänasel istungil Eesti seisukohad Euroopa Liidu algatuse kohta, mille eesmärk on vähendada sõidukite õhusaasteainete heitenorme ning tagada, et sõiduautod, kaubikud, veoautod ja bussid oleksid vastupidavamad ja keskkonnasäästlikumad.

Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimehe Maria Jufereva-Skuratovski sõnul on õhukvaliteedi parandamine ning seeläbi inimeste tervise kaitsmine hea ja vajalik eesmärk. „Tuleb arvestada, et uued nõuded tõstavad mõnevõrra sõidukite hindu,” ütles aseesimees ja osutas, et hinnatõus ei tohi olla märkimisväärne, kuivõrd seoses plaanitava käibe- ja tulumaksu tõusuga võib vastasel juhul autode kättesaadavus Eestis halveneda. „Samuti on oluline, et algatus ei raskendaks null CO2 heitega sõidukite arendamist ja kasutuselevõttu,“ lausus ta.

Lisaks sõidukite heidete vähendamisele on Euro 7 standardite eesmärk ühtlustada varem sõiduki tüübist ja kütuseallikast sõltunud heitenorme ning tagada, et sõidukid oleksid tegelikes tingimustes tunduvalt kauem keskkonnasäästlikumad. Eesti jaoks on oluline saavutada tasakaal tehnoloogiliste uuenduste kasutuselevõtu ning kaasneva hinnatõusu vahel.

Algatus käsitleb peale heitgaaside ka piduritest ja rehvidest pärit heidet. Eesti seisukoha järgi peaks jäähaarderehvid algatuse reguleerimisalast välja jääma, et määrus ei vähendaks nende haardevõimet ega tooks kaasa selliste rehvide märkimisväärset hinnatõusu.

Õhusaaste põhjustas 2018. aastal Euroopa Liidus hinnanguliselt üle 300 000 enneaegse surma. Linnade suurim õhusaasteallikas on maanteetransport. Euroopa Komisjoni hinnangul tõstavad uued nõuded mõnevõrra sõidukite hindu, ent ohtliku õhusaaste vähenemisega väheneb koormus tervishoiusüsteemile ning kogukasu keskkonnale on 133 miljardit eurot.

Istungil osales ja tutvustas algatust Kliimaministeeriumi liikuvuse asekantsler Sander Salmu.

Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas valitsuse esitatud seisukohad sõidukite õhusaasteainete heitenormide ja akude tööaja määruse eelnõu (Euro 7) ettepaneku COM(2022) 586 kohta kinnitada kooskõlas keskkonnakomisjoni ja majanduskomisjoni arvamusega.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside