Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjon kuulas tänasel istungil ülevaadet Eesti Startup Compassi raportist, mis annab kõrge hinnangu Eesti riigi tegevusele idufirmade toetamisel, kuid toob välja ka takistused ja kitsaskohad valdkonna arenemisel.

Komisjoni esimehe Kalle Pallingu sõnul alustab komisjon kaasamisüritustega, et esitada Euroopa Komisjonile oma seisukohad, kuidas muuta idufirmade jaoks ettevõtluskeskkonda lihtsamaks.

Ülevaate raportist esitasid komisjonile Startup Estonia esindajad Mari Vavulski ja Rivo Riistop. Nad selgitasid komisjonile, et raport annab kõrge hinnangu nii riiklikule kui kohalike omavalitsuste tegevusel idufirmade toetamisel. Kõrgelt hinnatakse Eesti e-residentsust ja e-riigi lahendusi.

Peamiste lahendamist vajavate valdkondadena toodi välja talentide puudus, kapitali puudus, vähene investorisõbralikkus ning ilma stiimuliteta paindumatu maksusüsteem.

Komisjonile selgitati, et Eesti idufirmade töötajatest veerand on välistööjõud. Talentide väljastpoolt Eestisse toomiseks puuduvad aga välistööjõule soodustused.

Kitsaskohtade lahendustena toodi välja tööjõumaksude alandamine, maksude ajatusoptsioon, sotsiaalmaksu lagi, alustava ettevõtja fikseeritud litsentsitasu ja optsioonidele maksuerisuse loomine.

Compassi andmetel on Eestis 500 kuni 700 idufirmat, mis on 2015. aasta lõpu seisuga loonud 2300 töökohta ja tasunud riigieelarvesse ligi 20 miljonit eurot tööjõumaksudena. Idufirmadesse on tehtud investeeringuid 96 miljoni euro eest, millest 10 protsenti moodustab Eesti kapital.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside