Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas oma tänasel istungil kooskõlas rahanduskomisjoni ja väliskomisjoni arvamustega valitsuse seisukohta eraldada Türgi pagulasrahastusse 2,79 miljonit eurot.

ELAKi esimees Kalle Palling rõhutas, et pagulasrahastusse makstud raha jaotatakse Türgis rahvusvaheliste humanitaar- ja abiorganisatsioonide kaudu, kellel on juba kohapeal pagulaste abistamise kogemus olemas.

Türgi pagulasrahastu kogumaht on 3 miljardit eurot, millest 1 miljard eraldatakse Euroopa Liidu üldeelarvest ja 2 miljardit eraldavad liikmesriigid. Liikmesriigid panustavad vastavalt osakaalule Euroopa Liidu eelarve rahastamisel.

„Euroopa Liidu eelarve ei jää kahe miljardi euro võrra väiksemaks,“ ütles Palling. Ta kinnitas, et see on täiendav raha ja ei tule ühegi Euroopa Liidu toel planeeritud tegevuse arvelt.

Eesti teeb tänavu ühekordse sihtotstarbelise makse Euroopa Liidu eelarvesse 2,79 miljonit eurot. Arvestuse aluseks on võetud Eesti osakaal Euroopa Liidu eelarves. Eesti maksab oma osa rahandusministeeriumi valitsemisala vahendites Euroopa Liidu makseteks kavandatud summade reservi arvelt.

Euroopa Liidu ja Türgi vaheline kokkulepe näeb ette raha kasutamist nelja aasta jooksul ajutise kaitse all olevate süürlaste toetuseks ja rände koordineeritud haldamiseks eesmärgiga kriis lahendada.

Kolmandik humanitaarabist on suunatud pagulaste esmaste vajaduste tagamiseks laagrites. Suurem osa pagulasrahastust on pikemajaajalise suunitlusega, et integreerida pagulased Türgi ühiskonda läbi erinevate haridusmeetmete ja infrastruktuurimeetmete, et tagada näiteks pagulastele varustatus veega ja elementaarne olme.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside