Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Anneli Ott saatis komisjoni nimel Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile pöördumise soovitusega, et Euroopa Komisjon võtaks juhtrolli liikmesriikide kodanike kojupääsu ning elutähtsate kaupade vaba liikumise korraldamisel, et iga liikmesriik ei peaks eraldi lahendusi otsima, vaid kriisi lahendataks koostöös.

Anneli Ott ütles, et praegune praktika COVID-19 levikuga kaasnenud kriisi lahendamiseks on liikmesriigiti erinev ja see on loonud olukorra, kus euroliidu kodanikud on jäänud liidu sisepiiridel lõksu. „Me küll tunnistame, et  liikmesriikidel on õigus võtta asjakohaseid meetmeid oma kodanike tervise kaitseks, kuid tuletame meelde, et seda tuleb teha kooskõlas vaba liikumise direktiiviga,“ rääkis Ott.

Seetõttu saatis Ott täna Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile ELAKi nimel pöördumise, milles soovitab Euroopa Komisjonil võtta juhtroll kriisiga võitlemise koordineerimisel. „Esmajoones tuleks lahendada Euroopa Liidu kodanike vaba liikumise küsimus. Tuleb luua transiidikoridorid liikmesriikide kodanike liikumiseks üle suletud riigipiiride oma koju,“ ütles Ott. Lisaks tuleb tema sõnul tagada elutähtsate kaupade vaba liikumine liikmesriikide vahel ning ühiselt tuleb korraldada ravimite ja meditsiinitehnika piisav varu pandeemiaga võitlemiseks.

ELAKi aseesimees Riina Sikkut lisas, et teisipäeval Euroopa Ülemkogu poolt piirihalduse kohta esitatud suuniste kinnitamine andis tugeva signaali selle kohta, et liikmesriigid tunnevad vajadust ja soovi koostööd teha.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside