Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) kuulas tänasel istungil energiaintensiivsete ja rohe-ettevõtete esindajaid, kes andsid ülevaate probleemidest ja võimalustest, mis kaasneksid Eestis süsinikuneutraalsuse saavutamisega 2050. aastaks.

Komisjoni esimees Anneli Ott märkis, et lähenemine süsinikuneutraalsusele peab olema terviklik, mitte sektoripõhine. „Lisaks energeetikale tuleb tegeleda transpordisektori, elamu- ja põllumajandussektoriga. Need valdkonnad mõjutavad inimeste igapäevaelu palju enam kui tehnoloogilised muudatused üksikutes suurtes ettevõtetes,“ ütles Ott. „Ühiskonnas puudub paraku hetkel veel kokkulepe ja arusaamine, et kliimasõbralike lahenduste kasutamine tähendab muutust mitte ainult ettevõtjate, vaid kõigi inimeste jaoks,“ lisas ta.

Oti sõnul jäi ettevõtjate jutust kõlama, et nullheitmeteni Euroopa Liidu tsemendi- ja energiatööstuses ei ole võimalik jõuda, kui süsinikuheite sidumistehnoloogiates ei toimu tehnoloogilist revolutsiooni. „Ettevõtjad rõhutasid, et süsinikuneutraalsuse saavutamiseks on tarvis üleilmseid kokkuleppeid. Kui pingutatakse ainult Euroopa Liidus, siis on oht, et suurkontsernid viivad oma tootmise ühendusest välja,“ võttis Ott energiaintensiivsete ettevõtjate mure kokku. Ta lisas, et samas kasvab Eestist välja üha rohkem rohetehnoloogia arendusprojekte, mis keskenduvad ringmajandusele ja pakuvad nutikaid võimalusi energia kokkuhoiuks.

Istungil tegid ettekande Kunda Nordic Tsement tegevjuht Meelis Einstein, Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann, Cleantech ForEst tegevjuht Erki Ani ja Eesti Energia regulaatorsuhete osakonna juht Andres Tropp.

Euroopa Liidu asjade komisjon alustas sel sügisel parlamentaarsete kuulamiste sarja, et valmistada ette otsus, millega Eesti osaleb Euroopa Liidu läbirääkimistel 2050. aasta kliimaeesmärkide üle. Järgmine parlamentaarne kuulamine ELAK-is toimub 27. septembril, kui komisjon arutab keskkonnaminister Rene Kokaga Eesti 2020 ja 2030 kliimaeesmärkide täitmist.

Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside