Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) arutas tänasele istungil Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise parlamentaarsete ürituste korraldamist ja kinnitas kohtumiste kava.

ELAKi esimehe Kalle Pallingu sõnul kavandab Riigikogu eesistumiseperioodi jooksul Eestis läbi viia seitse üritust. Neist kaks jäävad 2018. aasta esimesse poolde.

„Riigikogu korraldada on Euroopa Liidu liikmesriikide parlamentide konverentsid,“ ütles Palling. „Selleks kaasame nii liikmesriikide parlamente kui ka Euroopa Parlamenti, et toetada valitsuse läbirääkimistulemuse saavutamist nõukogus.“

Juulis 2017 korraldab Riigikogu EALKi eestvedamisel COSAC esimeeste istungi, kus kohtuvad liikmesriikide parlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide esimehed. Tegemist on COSAC täiskogu ettevalmistava kohtumisega, mis leiab aset sama aasta novembris. Täiskogu ühe teemana kinnitas komisjon digitaalse ühisturu arengu, teiste teemade osas arutelu jätkub, ütles Palling.

Järgmise aasta septembris kogunevad Tallinnas liikmesriikide parlamentide välis- ja julgeolekupoliitikaga seotud komisjonid juhid ja oktoobris liikmesriikide parlamentide rahanduskomisjonide juhid.

Ühe konverentsi teema on Pallingu sõnul veel lahtine ja selle selgitamiseks kaasab ELAK valdkondlikke komisjone.

Kuna Eesti eesitsumine leiab aset teisel poolaastal, siis on Riigikogu korraldada ka 2018. aasta veebruaris liikmesriikide parlamentide peasekretäride istung ja sama aasta kevadel spiikrite konverents.

Euroopa Liidu nõukogu tööd juhivad kokkulepitud graafiku alusel kuuekuuliste perioodidena kõik liikmesriigid. Eesti eesistumine nõukogus algab 1. juulil 2017. Eesti võtab eesistuja rolli üle Maltalt ja annab edasi Bulgaariale.

Ülevaate praeguse eesistujamaa Slovakkia prioriteetidest andis täna komisjonile Slovakkia suursaadik Tibor Králik.

Slovakkia eesistumise prioriteetide hulka kuuluvad Euroopa majandus- ja rahaliidu (EMU) toimimise parandamine, ühisturg rõhuasetusega digiteemadel ja energialiidul, rändele kestlike lahenduste leidmine, Schengen viisaruumi säilimine ja Euroopa Liidu välispiiri tugevdamine. Slovakkia on rõhutanud ka Euroopa Liidu laienemise protsessi jätkumise vajadust.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside