Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu 1994. aastal Eesti Vabariigi territooriumilt sõjatehnika väljaveo asjaolude väljaselgitamiseks moodustatud uurimiskomisjon kohtus täna. Rootsi valitsuse parvlaeva Estonia küsimuste eest vastutava arenguministri  Mona Sahliniga. Üle tunni kestnud kohtumisel osalesid ka Rootsi Kaitseministeeriumi ametnikud, eesotsas õigusosakonna juhataja Helena Lindbergiga.

Arutelul oli kõne all aset leidnud sündmused pärast Rootsi õukonnakohtu eesistuja Johan Hirschfeldti 2005. aaastal esitatud raportit, milles kinnitati Rootsi Kaitsejõudude korraldatud sõjatehnika vedusid parvlaeval Estonia. Samuti räägiti Eesti ja Rootsi ees seisvatest küsimustest. Hetkel ootab ka Rootsi valitsus  justiitsküsimuste ombudsmani uurimise tulemust, mis selgitaks millised taustamaterjalid  ning miks Hirschfeldt hävitas. Selle küsimuse tõstatas Riigipäevas Estonia grupi liige Lars Angstrom.

Minister vältis hinnangu andmisest  sõjatehnika veo kohta  tsiviilalusel 1994. aastal. Samas nõustus minister kriitikaga, et tegu ei ole eraldi Eesti või eraldi Rootsi uurimistega, vaid parvlaev Estoniat puudutav on meie ühine küsimus.

Rootsi arenguminister möönis, et Rootsi valitsus on küll veendunud rahvusvahelise lõppraporti õigsuses, kuid et mitmed küsimused on siiski vastusteta. Näiteks, miks laev uppus siiski nii kiiresti. Selle selgitamiseks on Rootsi tellinud ka laevahuku modelleerimise uuringu.

Minister kinnitas Riigikogu uurimiskomisjonile, et Rootsi ja Eesti võiksid esitada ettepanekud edaspidiseks koostööks. Samuti ütles Mona Sahlin, et Eesti on enam kui teretulnud osalema vaatlejana modelleerimisuuringute  juures, mida viivad läbi kaks sõltumatut uurimisinstituuti Rootsi valitsuse innovatsiooniagentuuri VINNOVA järelvalvel.

Riigikogu uurimiskomisjoni delegatsiooni juhib uurimiskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp ning delegatsiooni kuuluvad komisjoni liikmed Trivimi Velliste ja Ken-Marti Vaher. Komisjon kohtub ka Rootsi sõjaväeluure MUST endise juhi Erik Rosanderiga ja külastab Estonia mälestusmärki Stockholmis. Kohtutud on ka Rootsi tollase tolliülema Ulf Larssoni ning endise tolliametniku Lennart Henrikssoniga, kelle avaldused leidsid Rootsis kinnitust ning olid põhjuseks, et taaskäivitati uurimine nii Eesti valitsuse kui ka Riigikogu poolt

Lähem informatsioon Stockholmi visiidi kohta Evelyn Sepp: 51 06205

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside