Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

EL-i riigid peavad põhiseaduslepingu ratifitseerimisprotsessiga edasi liikuma.

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Austria parlamendi alamkoja (Nationalrat) esimehe Andreas Kholiga, kes viibib Riigikogu kutsel Eestis ametlikul visiidil. Tunniajase jutuajamise käigus keskenduti põhiliselt Euroopa Liidu teemadele.

Ene Ergma sõnul peavad liikmesriigid ka nüüd, kui prantslased referendumil Euroopa põhiseaduse lepingule ”ei” ütlesid ratifitseerimisprotsessiga edasi liikuma. Riigikogu põhiseaduskomisjoni juures töötav ekspertkomisjon annab oma arvamuse põhiseaduslepingu ja Eesti Vabariigi põhiseaduse haakuvuse kohta 3. juunil, pärast seda saab Riigikogu ratifitseerimisprotsessiga alustada.

Andreas Khol märkis, et Austria parlamendi mõlemad kojad on põhiseaduslepingu juba heaks kiitnud. Ta tõi esile asjaolu, et kui Austria võtab 2006. aastal üle eesistumise Euroopa Liidus, tuleb hakata laiemalt arutama, milline poliitiline ja majanduslik perspektiiv ootab euroliitu ees, kui liitumas on veel uued riigid, kuid EL-i juhtimine jätkub praegu kehtiva lepingu alusel.

Parlamendijuhid arutasid veel ka EL-i koostööd naaberriikidega. Ergma meelest peab see koostöö olema jätkusuutlik ning ei tohi sõltuda hetkemeeleoludest. Ta tutvustas järgmisel nädalal käivituvat Riigikogu ja Rootsi Riksdagi ühist koolitusprojekti Gruusia parlamendi ametnike koolitamiseks. ”Kavandame sedalaadi koostööprogramme ka edaspidiseks, sest uute ja vanade liikmesriikide koostöö annab koolitatavaile üldisema pildi EL-i parlamendikultuuridest,” ütles ta.

Vestluse käigus käsitleti veel EL-i finantsperspektiivi, põllumajanduspoliitikat ning tööjõu vaba liikumise teemat.

Eesti poolelt osalesid kohtumisel põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu ja Küllo Arjakas.

Austria parlamendijuhil on täna kavas kohtumised ka Vabariigi Presidendi Arnold Rüütli ja peaminister Andrus Ansipiga.

 

Tagasiside